Zachowanie dziecka w wieku 15 miesięcy

Witam, mam problem z moim 15 miesięcznym dzieckiem. Zauważyłam, że mały w przeciwieństwie do swoich rówieśników bardzo mało potrafi. Nie umie wskazać części ciała, nie umie naśladować zwierząt, a gdy Go wołam to nie zawsze spojrzy. Czasami mam wrażenie, jakby nie słyszał, choć wiem, że słuch ma świetny. Potrafi chodzić, sprawnie wchodzi po schodach. Gdy zapytam o rybki, czy psa to tylko na nie spojrzy, ale nie pokaże. Wie, że buty zakłada się na nóżki tak jak i skarpetki. Pozdrawiam.
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,

Proszę skontaktować się z fizjoterapeutą, który pracuje metodami Vojty lub/i Bobatha w celu oceny rozwoju psycho- motorycznego dziecka.

Pozdrawiam serdecznie.

0

Należy dziecko obserwować oczywiście, ale też nie nadmiernie wyręczać.Trzeba przyjrzeć się bodźcom otaczającym dziecko-by nie było tego za dużo i jednocześnie.

0
Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz
65 poziom zaufania

Witam
Każde dziecko rozwija się inaczej i we własnym tempie. Proszę dać mu czas na nabycie umiejętności. W domu starać się symulować dziecko do rożnego rodzaju aktywności. Bawić się i uczyć równocześnie nowych rzeczy. Obserwować i w razie dalszych wątpliwości skonsultować się z dziecięcym psychologiem.
Pozdrawiam AM

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Zachowanie dziecka w wieku 16 miesięcy

synek16m.Niepokoi mnie ze nie zawsze patrzy w oczy.Lubi się śmiać i wygłupiać bawić w akuku.Mówi mama tata baba bajka.inne słowa fonetycznie ale niezrozumiałe Karmi misie.Jak ma ochotę pokaże brzuch nogę nos oko uszy.Pokaże gdzie piłka lampa okno itp.Podlewa kwiatki,zamiata.Lubi dzieci.Chodzi za nami wszędzie lubi n rączki.Czasami nie reaguje na imię i polecenia.Nie lubi czytać.nie lubi tańczyć czasami bije się po główie przytuli się jak on chce pokazuje cała ręka a nie paluszkiem .Czy jest ok?
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Witam!
Synek może mieć zaburzenia integracji. Uderzenia w główkę mogą świadczyć o osłabionej reakcji z czucia głębokiego. Mogą być symptomem zaburzeń modulacji (w potocznym pojęciu przestymulowania, np słuchowego).
Najlepiej Pani zrobi kontaktując się ze specjalistą zajmującym się integracją sensoryczną. Jeśli będzie miał jakieś wątpliwości, pokieruje panią na dalszą diagnostykę.
Proszę się jednak nie martwić na zapas. Kontakt ze specjalistą powinien wiele wyjaśnić.
Pozdrawiam, žyczę powodzenia. JPluta

0

Warto jeszcze sprawdzić, czy malec potrafi współdzielić uwagę (np. pokazując coś mamie,dziecko sprawdza, czy mama patrzy we wskazanym kierunku) i czy potrafi wyrażać werbalnie swoje potrzeby (a nie używa dorosłego i reki dorosłego jak narzędzia). Na wszelki wypadek jednak zachęcałabym do podjęcia konsultacji w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

0

Brak kontaktu wzrokowego, czasem brak reakcji na własne imię i polecenia, okaleczanie się /bicie po głowie- dostarczanie sobie dodatkowych bodźców /, brak selekcji palca wskazującego może wskazywać na podejrzenie zaburzeń ze spektrum autyzmu /nie muszą występować wszystkie/.
Należy skonsultować dziecko w specjalistycznej poradni pod kątem autyzmu i zaburzeń integracji sensorycznej.
Psychoterapeuta Małgorzata Nikonowicz

0
Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz
65 poziom zaufania

Witam
Zwraca uwagę słaby rozwój mowy. Dziecko powinno już mówić więcej dlatego należy położyć nacisk na rozwój komunikacji. Dużo czytać opowiadać, pokazywać obrazki nazywać i zachęcać do powtarzania. Wizyta u logopedy nie zaszkodzi.
Pozdrawiam AM

0

Witam
Trudno jest postawić jednoznaczną diagnozę
16-miesięcznemu dziecku nie widząc dziecka.
Jeżeli jednak zauważa Pani cokolwiek
niepokojącego w rozwoju dziecka, należy
jak najprędzej udać się do lekarza.
Możliwe, że wskazana będzie wizyta u neurologa.
Dobrze by było, żeby dziecko zostało przebadane
przez zespół terapeutów (neurologopedę, psychologa,
fizjoterapeutę SI), np. w NZOZ "Kolorowy Ośrodek"
dla dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego w Łodzi,
tel. (42) 640 67 05. Jeżeli zajdzie potrzeba, może
Pani od razu zapisać dziecko na bezpłatną
wielospecjalistyczną rehabilitację w ramach
której dziecko korzysta z terapii specjalistów
w zakresie fizjoterapii, logopedii, neurologopedii,
psychologii, psychologii klinicznej, rehabilitacji,
neurologii oraz pedagogiki specjalnej.
Zajęcia te mają na celu stymulowanie rozwoju
psychoruchowego i psychospołecznego dziecka.
Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Pierwsze szczepienia dziecka w wieku 15 miesięcy

Witam. Nasz syn, 15 miesięcy nie był jeszcze szczepiony. Najpierw w 2 miesiącu nie przybierał na wadze i leżeliśmy w szpitalu, później na jakiś czas odradzono nam szczepienia, a później zawsze przychodziły jakieś przeziębienia i baliśmy się wtedy szczepić.Chcemy zaszczepić szczepionką Infanrix 5w1. Czy przy takim wieku dziecka zmienia się coś w kalendarzu szczepień? Czy już którejś dawki nie można podawać z uwagi na wiek? Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 28 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty