Zahamowanie procesu mowy u 2,5-latka

Witam, U naszego 2,5 rocznego dziecka stwierdziliśmy zahamowanie procesu mowy. Dziecko mówiło pojedyncze dwusylabowe wyrazy, od pół roku nie mówi nic, nawet mama, tata. Dziecko stało się bardzo ruchliwe, biega, skacze, staje na głowie, kręci się w kółko. Mamy wrażenie, że nie rozumie, co się do niego mówi i nie reaguje na swoje imię. To samo zaobserwowały Panie w żłobku, do którego uczęszcza od 3 tyg. W żłobku nic nie chce jeść, a nawet pić. Co robić ?
KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu
Lek. Jacek Ławnicki
98 poziom zaufania

Witam!
W opisanej sytuacji wskazana jest pilna wizyta u lekarza pediatry.

0

musi być zbadany przez neurologa, zrobić EEG , poptrzebne jest też badanie psychologiczne, badanie integracji Sensorycznej IS, może to coś ze spectrum autyzmu? , a może on słabvo słyszy? kontrola słuchu konieczna. Czy on nie zamyśla się? wyłącza nagle ?

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak zahamować proces łysienia?

Mam 22 lata i jestem kobietą. Od pół roku bardzo wypadają mi włosy - mam już je dość mocno przerzedzone na większej części głowy. Podejrzewano u mnie łysienie androgenowe i zlecono zrobić badania hormonalne. Stosuję preparaty do wcierania oraz suplementy diety wspomagające skórę i włosy. Głowę myję specjalistycznym szamponem. Włosy, które miałam do pasa obcięłam na wysokość uszu. Od 3 lat biorę tabletki antykoncepcyjne wiec jestem całkowicie hormonalnie wyciszona. Lekarza (ginekolog-endokrynolog) przepisał mi lek, dodatkowo przyjęłam 10-dniową serię zastrzyków domięśniowych wielowitaminowych, żeby uzupełnić hipotetyczne niedobory witamin z grupy B. Wykonałam badania krwi na pasożyty. Zauważyłam okresy wyciszenia i okresy "linienia". Nie pomaga leczenie zewnętrzne. Przedstawiam zinterpretowane wyniki badań, które moim lekarzom nic nie mówią: w morfologii przesunięcie równowagi w kierunku limfocytów, poza tym żadnych odchyleń, krwinki czerwone, hemoglobina prawidłowe TSH - w normie, prolaktyna - 432,9 (72-511) norma, testosteron wolny 0,83 (0,01-7,01) norma, testosteron 0,80 (0,10-0,90) norma, alat 22 (<32) norma, aspat 22 (<31) norma, CRP 1,06 (0,0-5,0), ASO 210 (<200) powyżej normy, żelazo 148 (37-145) (!) - podwyższone żelazo, mimo że jestem kobietą miesiączkującą; przy podwyższonym ASO poziom żelaza we krwi się zaniża, toksokaroza IgG 5,6 (<9,0) A. lumbricoides IgG 14 (<9) - przeciwciała dodatnie, bo chorowałam w dzieciństwie. Rozważam objaw alergiczny. Czy alergeny wziewne, np. kot i zarodniki grzybów mogą wywołać wypadanie włosów? Nie wiem już co mam robić, żeby zahamować ten proces i nie zostać łysa w wieku 20 lat!

KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,
Proszę pamiętać, że w przypadku stosowanego leczenia na efekty terapii trzeba niestety długo czekać. Dopiero po stosowaniu farmakoterapii przez około 6 miesięcy można spodziewać się odpowiedzi.
Proszę również zwrócić uwagę na stosowane tabletki antykoncepcyjne - być może one są źródłem problemu. Większość terapii może powodować nadmierne wypadanie włosów lub łysienie. Proszę przeczytać ulotkę stosowanego przez Panią preparatu antykoncepcyjnego.
Jeżeli chodzi o łysienie jako objaw alergii wziewnej, to jest to raczej mało prawdopodobne.
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

W jaki sposób zahamować proces wypadania włosów?

Dzien dobry, Od 1,5 roku lecze sie na niedoczynność tarczycy, obecnie TSH 1.570 uIU/ml FT-3 3.67pg/ml norma[2.5-4.43] zazywam Euthyrox 50. Od 10 miesiecy bardzo wypadaja mi włosy, straciłam juz ich ponad połowę i boje sie ze niedługo będę łysa. Stosowałam suplementy diety ze skrzypem, biotyne , rózne wcierki i nic nie pomaga. Co mogę jeszcze zrobic aby zahamowac wypadanie włosów? Prosze o poradę bo juz nie wiem co robic.
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,

Niestety w przypadku choroby Hashimoto nie ma w 100% skutecznych środków, które całkowicie zahamowałyby proces wypadania włosów. Ważna jest odpowiednia dieta, unikanie stresu i odpowiednia ilość snu (min. 7 h na dobę). To wszystko korzystnie wpływa na układ immunologiczny. Może Pani zastosować szampony stosowane przy wypadaniu włosów, części Pacjentów niektóre z nich pomagają. W przypadku niektórych chorych przydatny jest aloes - zarówno stosowany wewnętrznie, jak i w postaci specjalnie robionych wcierek we włosy. Proszę jeszcze sprawdzić, czy nie ma Pani podwyższonego stężenia androgenów oraz obniżonego stężenia estradiolu we krwi, co może być dodatkową przyczyną wypadania włosów. Warto skontaktować się z dobrym lekarzem,, który dokładnie Panią zbada, a po badaniu zaleci odpowiednie leczenie.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty