Brak mowy u 3-latka a prawdopodobieństwo autyzmu

3 latek. Nie mówi nic i ma odruchy, a mianowicie, kiedy jest podekscytowany, macha rączkami i otwiera buzię. Poza tym wszystko jest OK. Jest pogodny,towarzyski, przytula się i daję buziaki, uwielbia wygłupy. Rozumie polecenia słowne, przynieś podaj. naśladuje dźwięki zwierzęt.pokazuje palcem auta i nazywa je po swojemu. Pół roku temu miał wypadek (oparzenie) kilka operacji. Bardzo późno zaczął siadać i chodzić, ale jak już... to biegał jak akrobata. Czy to mogą być objawy autyzmu?

Witam Pana
Czytam że obawia się Pan tego że Pana dziecko mogłoby mieć całościowe zaburzenia rozwojowe pod postacią autyzmu. Aby zdiagnozować autyzm potrzebna jest konsultacja neurologiczna, psychiatryczna i psychologiczna, więc sam proces diagnozowania jest dosyć długi. Pisze Pan o tym że Pana syn jest dzieckiem które uległo poparzeniu i miało kilka operacji, zdarza się że takie dziecko po prostu musi dogonić równieśników i np jak inne 3 latki już mówią to takie dziecko dopiero uczy się mówić. Ale to może być tylko jedna przyczyna takiego stanu. Najlepiej byłoby poszukać w Pana miejscu zamieszkania psychologa lub psychoterapeuty dziecięcego który zajmuje się diagnozą dziecka, mógłby też Pan zwrócić się do poradni psychologiczno-pedagogicznej.
z poważaniem
Anna Suligowska

Niekoniecznie, szczególnie, jeśli rozwój w innych obszarach przebiega prawidłowo. Być może zahamowania rozwojowe wynikają z urazu psychicznego związanego z wypadkiem lub też z zahamowania rozwoju w kresie rekonwalescencji (organizm z tym czasie walczył o życie i zdrowie, więc niejako "nie miał czasu, zasobów" na zajmowanie się zdobywaniem umiejętności mowy).
Mimo wszystko skorzystałabym z konsultacji w Poradni Psychologicznej dla dzieci. Obserwacja i diagnostyka zaowocują poznaniem przyczyn trudności, a także możliwościami wspierania rozwoju synka.

Oczywiście polecam diagnozowanie dziecka u specjalisty, chociażby w kierunku uzyskania wczesnego wspomagania.Wypadek bez wątpienia był traumatycznym przeżyciem dla dziecka, ale wspomina pan o opóźnieniach motorycznych, trzeba się temu przyjrzeć i nie odwlekać decyzji.