Witam Panią serdecznie. Pani synek bardzo interesuje się wiatrakami, obserwowanie ich sprawia mu przyjemność, są to jego ulubione przedmioty, więc potrafi je dostrzec z daleka. Wszystkie opisane przez Panią zachowania również są normalne u dziecka w tym wieku. Proszę więc spać spokojnie, pozwolić dziecku "rozwijać zainteresowania" i cieszyć się z jego rozwoju. Gdyby zaś Pani zaobserwowała u siebie nasilone lęki odnośnie jego zdrowia, czy funkcjonowania radziłabym wizytę u psychologa, chociażby konsultacje, żeby móc sobie z nimi radzić i nie obciążyć nimi dziecka (jeżeli jest to jednorazowa sytuacja proszę spać spokojnie). Pozrawiam. Małgorzata Danielewicz
Witam,
to co Pani opisuje może być objawami zespołu Aspregera, jednak do postawienia diagnozy potrzebna jest konsultacja z psychologiem, prócz takich nietypowych zainteresowań ważne jest wiele innych czynników. Inaczej nietypowe zainteresowania mogą mieć także inne wyjaśnienia, mogą także mieścić się w granicy normy. Konieczna jest konsultacja z psychologiem, jeśli widzi Pani coś niepokojącego to zachęcam do takiego spotkania, psycholog dokona diagnozy i zaleci odpowiednie postępowanie. Pozdrawiam.
Tylko bezpośrednia wizyta u psychologa i kompletne badania mogą odpowiedzieć na Pani pytanie. Jeśli coś Panią niepokoi warto byłoby to jak najszybciej skonsultować ze specjalistą w tego typu zaburzeniach im wcześniej podejmie się terapię tym lepsze będą jej efekty.
Witam Panią
Zadała Pani pytanie czy to Zespół Aspergera, żeby zdiagnozować to zaburzenie potrzebny jest dokładny wywiad odnośnie rozwoju dziecka z psychologiem, wizyta u psychiatry i neurologa a także obserwacja zachowania i funkcjonowania dziecka w przedszkolu / domu / placu zabaw.
pozdrawiam
Anna Suligowska
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Moje dziecko fascynuje się kręcącymi się przedmiotami – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Zainteresowanie medycyną u 12-latka – odpowiada Mgr Agnieszka Chochoł
- Kołysanie się i uderzenia głową przez 2-latka – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Spektrum autyzmu u 2-latka – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Niepokojące zachowanie 3-latka – odpowiada Mgr Dorota Babrzymąka
- Opóźniony rozwój mowy u 5-latka – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
- Jak zainteresować dziecko książkami? – odpowiada Mgr Monika Wysota
- Diagnostyka autyzmu u małego dziecka – odpowiada mgr Katarzyna Binder
- Niepokojący brak rozwoju mowy u 2-latka – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
- Zaburzenia i niechęć do mowy u 3-latka – odpowiada Mgr Magdalena Golicz