Witam serdecznie!
Na podstawie Pana krótkiej relacji trudno postawić rzetelną diagnozę. Porady drogą internetową mają niestety swoje ograniczenia. Pewne rozpoznanie wymagałoby bezpośredniej konsultacji z psychologiem. Katalog objawów, o jakich Pan wspomniał – drażliwość, irytacja, dysforia, wybuchy gniewu, nietrzymanie afektu, problemy emocjonalne, łatwe denerwowanie się, agresja, niechęć do pracy, apatia, zaburzenia snu, senność w ciągu dnia – mogą świadczyć o wielu zaburzeniach i to nie tylko o charakterze psychologicznym.
Powyższe symptomy mogą być reakcją na stres, skutkiem kryzysów rozwojowych, świadczyć o zaburzeniach nastroju, np. depresji albo o zaburzeniach osobowości. Diagnoza różnicowa wymaga wykonania dodatkowych badań i testów psychologicznych. Powyższe symptomy mogą świadczyć też o chorobach natury fizjologicznej, np. anemii, zespole chronicznego zmęczenia albo po prostu o przemęczeniu pracą lub wypaleniu zawodowym. By móc zawęzić spektrum domniemanych przyczyn Pana problemów, musiałabym mieć więcej informacji.
Konieczne jest przeprowadzenie wywiadu psychologicznego, np. jak długo Pan pracuje, czy stało się ostatnio w Pana życiu coś, co mogłoby wpłynąć na Pana nastrój, jak wyglądają Pana relacje z innymi ludźmi, jak spędza Pan czas wolny, czy zażywa Pan jakieś leki itp. Więcej na temat problemów emocjonalnych może Pan przeczytać na stronach naszego serwisu:
http://portal.abczdrowie.pl/diagnozowanie-depresji
http://portal.abczdrowie.pl/stres-a-depresja
http://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-lekowe-w-depresji
Jeśli objawy będą się nasilać, radzę udać się do najbliższej poradni zdrowia psychicznego i porozmawiać o swoich problemach. Dyskretna rozmowa z psychologiem na pewno nie zaszkodzi.
Pozdrawiam