Załamanie psychiczne, silna depresja czy nerwica?

Witam! Od jakiegoś czasu mam duże problemy ze sobą, mianowicie wystarczy nawet jedno żartobliwie powiedziane słowo od kogoś, by mnie wyprowadzić z równowagi. Potem przez parę minut nie mogę dojść do siebie, cały się z nerwów trzęsę i idę gdzieś, gdzie nikogo nie ma, ponieważ gdybym został z tą osobą, zdaje mi się, że mógłbym jej zrobić krzywdę. Nie mam chęci do pracy, na samą myśl, że mam spędzić tam 8 godzin lub więcej wszystko we mnie się gotuje i chce mi się płakać. Również mam problemy ze snem, gdy się położę to już po przebudzeniu nie mogę wstać, spałbym cały czas. Nie mam pojęcia co się ze mną dzieje. Czytałem o nerwicy, załamaniach itp., ale trudno mi określić co ze mną nie tak. Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Na podstawie Pana krótkiej relacji trudno postawić rzetelną diagnozę. Porady drogą internetową mają niestety swoje ograniczenia. Pewne rozpoznanie wymagałoby bezpośredniej konsultacji z psychologiem. Katalog objawów, o jakich Pan wspomniał – drażliwość, irytacja, dysforia, wybuchy gniewu, nietrzymanie afektu, problemy emocjonalne, łatwe denerwowanie się, agresja, niechęć do pracy, apatia, zaburzenia snu, senność w ciągu dnia – mogą świadczyć o wielu zaburzeniach i to nie tylko o charakterze psychologicznym.

Powyższe symptomy mogą być reakcją na stres, skutkiem kryzysów rozwojowych, świadczyć o zaburzeniach nastroju, np. depresji albo o zaburzeniach osobowości. Diagnoza różnicowa wymaga wykonania dodatkowych badań i testów psychologicznych. Powyższe symptomy mogą świadczyć też o chorobach natury fizjologicznej, np. anemii, zespole chronicznego zmęczenia albo po prostu o przemęczeniu pracą lub wypaleniu zawodowym. By móc zawęzić spektrum domniemanych przyczyn Pana problemów, musiałabym mieć więcej informacji.

Konieczne jest przeprowadzenie wywiadu psychologicznego, np. jak długo Pan pracuje, czy stało się ostatnio w Pana życiu coś, co mogłoby wpłynąć na Pana nastrój, jak wyglądają Pana relacje z innymi ludźmi, jak spędza Pan czas wolny, czy zażywa Pan jakieś leki itp. Więcej na temat problemów emocjonalnych może Pan przeczytać na stronach naszego serwisu:

http://portal.abczdrowie.pl/diagnozowanie-depresji
http://portal.abczdrowie.pl/stres-a-depresja
http://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-lekowe-w-depresji

Jeśli objawy będą się nasilać, radzę udać się do najbliższej poradni zdrowia psychicznego i porozmawiać o swoich problemach. Dyskretna rozmowa z psychologiem na pewno nie zaszkodzi.

Pozdrawiam

Szanowny Panie,

jeżeli chce Pan sobie pomóc, proszę skontaktować się z psychologiem w Pana miejscu zamieszkania, potrzebuje Pan profesjonalnej pomocy psychologicznej. Jeśli chce sobie Pan pomóc proszę wykonać ten pierwszy krok i udać się do lekarza POZ po skierowanie do psychologa, bo jest ono potrzebne. Trzeba zajrzeć do podświadomości i poznać źródło Pana cierpienia. Może to wydobyć jedynie doświadczony psycholog. Konsultuję także przez Skype oraz prowadzę konsultacje telefoniczne, jeśli uzna Pan, że to dobry pomysł.

Pozdrawiam serdecznie!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl