Zaparcia a dieta bogatoresztkowa

Mam pytanie odnośnie diety bogatoresztkowej. Mam problemy z zaparciami i próbuję ustalić sobie odpowiednią dietę na ten problem. Ile błonnika dziennie powinno się spożywać ? Czy dodając łyżkę otrąb pszennych przynajmniej do trzech posiłków dziennie muszę popijać to od razu przy jedzeniu czy mogę pić ok pół godziny po posiłku ? Ile łyżka otrąb potrzebuje wody by nie pogorszyć mojego problemu ? Te pytania bardzo mnie męczą.

Mgr Anna S Dietetyka

Witam, dobrze że chce pani zastosować dietę bogatoresztkową w problemach z zaparciami, a nie od razu stosować herbatki czy inne suplementy. Ilość błonnika jest różnie przyjmowana przez różnych dietetyków i waha się pomiędzy 20 a nawet 40g/dziennie. Proszę pamiętać, że błonnik znajduje się nie tylko w otrębach, ale przede wszystkim w produktach pełnoziarnistych (kasze, ryże, makarony ciemne, ciemne razowe pieczywo), warzywach, owocach (dodatkowo błonnik rozpuszczalny), otrębach, płatkach zbożowych. Zbilansowana dieta, w której te produkty występują często (warzywa nawet do każdego posiłku) ma wystarczającą zawartość błonnika i nie jest konieczna jego dodatkowa suplementacja. Dobrze sobie dodawać otręby np. do owsianki i dodatkowo pić wodę w ilości min. 1,5 litra przez cały dzień. Jeśli woda będzie występować regularnie to nie musi być popijane od razu, choć oczywiście dodatkowa porcja wody do popicia nie zaszkodzi. Prosze tez pamiętać, że na problemy z wypróżnieniami pomocne bywają suszone owoce (po 2-3 śliwki, morele zalać na noc ciepłą wodą, rano zjeść i wypić wodę), oleje, oliwy - proszę pamiętać, by w diecie występowały min. 2-3 łyżki olejów, kiwi na czczo, czy kawa z mlekiem po śniadaniu. W razie problemów proszę o kontakt.

Wszystko zależy od tego ile błonnika było wcześniej w diecie. Nie można przejść nagle z diety lekkostrawnej na bogatoresztkową, bo to tylko nasili problerm, błonnik trzeba zwiększać w diecie stopniowo, począwszy od 1 dodatkowej łyżki otrąb dziennie. Proszę pamiętać, że aby błonnik spęczniał w żołądku trzeba dużo pić.

Dzień dobry. Najczęściej zaparcia pojawiają się przy diecie bogato resztkowej przy niedostatecznej podaży płynów. Płyny powinny być spożywane regularnie przez cały dzień, niezależnie od dodania otrąb do posiłku. Najlepiej sięgać po wodę, w ilości minimum 1,5 litra dziennie. Pozdrawiam