Zaparcia i gazy po zabiegu usunięcia żylaków odbytu

Witam serdecznie! Usunąłem żylaki odbytu III stopnia. Od marca do lipca 2012 miałem 3 zabiegi metodą Barona bez żadnych problemów. Byłem również na kontroli, gdzie nie stwierdzono żadnych problemów. Od miesiąca odczuwam poczucie pełności w kanale odbytu, dużo gazów. Powróciły zaparcia, pomimo że brałem dalej po zabiegach Ispagul. Opróżniam się 2x dziennie. Czy zabiegi dokonane są powodem obecnych dolegliwości? Dziękuję.

Według mnie takie dolegliwości jakie Pan teraz opisuje nie powinny mieć związku z przebytymi zabiegami usuwania żylaków odbytu metodą Barona. W przypadku oddawania 2x dnia stolca nie ma Pan zaparć. Uczucie pełności, niepełnego wypróżniania, wzdęcia mogą mieć podłoże w złej pracy jelita grubego. To zapewne problemy na podłożu zaburzeń czynnościowych jelita grubego. Oczywiście z uwagi na Pana wiek należałoby wykluczyć podłoże morfologiczne (np. guz) tych dolegliwości (wykonać kolonoskopię). Po kolonoskopii, wykluczeniu schorzeń organicznych włączenia leczenia jak w przypadku zespołu jelita drażliwego (np. preparaty takie jak: mebeweryna, trimebutyna). Najlepiej w tej kwestii bezpośrednio skonsultować się z gastroenterologiem.