Zapomniałam 2 tabletek w pierwszym tygodniu

Dziś jest wtorek. Zapomniałam wziąć 2 tabletek, z niedzieli i poniedziałku. 5 i 6 tabletka, pierwszy tydzień opakowania. Łyknęłam wszystkie naraz i mam zamiar kontynuować branie tabletek. Stosunek się nie odbył, ale nie chcę przerywać antykoncepcji. Poza tym jakieś pół godziny później zwymiotowałam, zaszkodził mi obiad na mieście. Co teraz? Mam przerwać branie tabletek? Co teraz?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Przerwanie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych przez 2 dni (a tak naprawdę już spóźnienie się z jedną tabletką o 12 godzin) powoduje znaczący spadek skuteczności antykoncepcji i wymaga zaprzestania ich przyjmowania w danym miesiącu, odczekania do krwawienia miesięcznego i rozpoczęcia przyjmowania powtórnie antykoncepcji, jakby Pani ją zaczynała.

Niedopuszczalne jest to, co Pani zrobiła, czyli przyjęcie opuszczonych tabletek w potrójnej dawce - te leki, tak jak wszystkie, można przedawkować. O ile inne działają toksycznie, o tyle te tabletki to leki hormonalne i tego typu zachowanie może spowodować poważny rozstrój organizmu.

W związku z tym, że Pani to zrobiła, proponuję zgłosić się do swojego ginekologa i omówić z nim dalsze postępowanie. Proszę też omówić z nim dokładnie postępowanie w zdarzeniach tego typu.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.