Zapomniana tabletka w drugim tygodniu a obniżona ich skuteczność

Witam. Biorę tabletki antykoncepcyjne od roku i nigdy nie zdarzyło mi się pominąć tabletki. Jednak tym razem zapomniałam wziąć w sobotę i zauważyłam to dopiero na drugi dzień przy przyjmowaniu kolejnej. Postąpiłam zgodnie z zaleceniem ginekologa i zgodnie z ulotką, to znaczy przyjęłam dwie tabletki jednocześnie. I tu pojawia się pytanie: jak wiadomo po pominięciu tabletki następuje obniżona skuteczność antykoncepcji, ale ja chciałabym zapytać, o ile % jest ona obniżona, lub inaczej, jaka jest szansa zajścia w ciążę przy pominięciu tabletki w sobotę (przy prawidłowym późniejszym przyjmowaniu leku), a odbyciem stosunku w piątek po sobocie?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie potrafię podać Pani wartości procentowej obniżenia skuteczności pigułek przy pominięciu - organizm ludzki to nie jest nakręcany zegarek. Na skuteczność antykoncepcji w takim przypadku wpływa wiele czynników - np. specyfika metabolizmu danej kobiety (praca wątroby, podwzgórza, jajników), dawka hormonów w konkretnym rodzaju preparatu...

Obniżenie skuteczności antykoncepcji przy pominięciu tabletki zależy od tygodnia cyklu, w którym nastąpiło. Najwyższe ryzyko ma miejsce w przypadku pomyłki w pierwszym i trzecim tygodniu cyklu. W przypadku pominięcia tabletki w tygodniu drugim, ryzyko to jest najmniejsze i według producentów pigułek nie ma w takiej sytuacji potrzeby stosowania dodatkowej antykoncepcji.

Pozdrawiam!