Witaj. Jak najbardziej jest to normalne zjawisko. Spadek masy ciała nigdy nie jest stały. Organizmy nasze się różnią i w różny sposób następuje u nas proces spalania tkanki tłuszczowej. Najlepszym sposobem na to, by się nie zniechęcać, jest ważenie się raz na 2 tygodnie. Poza tym warto rozważyć, czy twoja dieta na pewno jest dobrze zbilansowana. Być może kalorii jest trochę za mało (pamiętaj, że zbyt niska podaż kalorii równa się zmniejszeniu przemiany materii! I to jest wtedy błędne koło). Kaloryczność przy odchudzaniu powinna być mniejsza o 500kcal na dobę od naszego standardowego zapotrzebowania. Drugie 500kcal można "zyskać" poprzez godzinę jakiejś aktywności fizycznej. Z samej diety zaś nie polecam redukowania jej o więcej niż 500kcal na dobę. To się niestety odbija po pewnym czasie na zmniejszeniu metabolizmu i odchudzanie nie jest już efektywne.
To jest normalne - adaptacja organizmu do niższej podaży energii. Pozdrawiam
Oczywiście może się tak zdarzyć, że waga ciała się zatrzymuje. Stosowanie dużej restrykcji kalorycznej przez dłuższy czas rzadko przynosi pożądane efekty, ponieważ organizm odbiera taki stan jako zagrożenie (głód) i może za wszelką cenę gromadzić zapasy. Jeżeli nie jest Pani zadowolona z efektów proszę zmienić podejście do diety. Nie liczyć kalorii, ale zwrócić uwagę Co Pani je. Polecam na początek zrezygnować całkowicie z cukru, słodyczy, napojów i soków (wszystkiego co dosładzane), odtłuszczonych produktów (zazwyczaj dodawany tam jest cukier) oraz produktów przetworzonych i gotowych. Proszę z warzyw uczynić podstawę diety (warzywa rosnące NAD ziemią przede wszystkim), do tego dodatek w postaci ulubionego mięsa, drobiu, ryb i zdrowych tłuszczy (masło, oliwa). Polecam też dwie łyżki tranu dziennie, taka suplementacja często ułatwia utrzymanie zdrowej wagi.
Witam serdecznie,
Jak najbardziej wahania wagi podczas odchudzania są normalnym zjawiskiem. Proces redukcji wagi nigdy nie jest stały Na początku najczęściej kilogramy spadają najszybciej, później nieco wolniej, następnie może wystąpić lekkie przytrzymanie wagi a później znów kilogramy zaczną spadać. Proszę nie skupiać się tak silnie na kaloryczności diety a raczej na doborze składników odżywczych, regularności posiłków oraz odpowiednim nawodnieniu organizmu. Dieta musi być odpowiednio zbilansowana i dostosowana do Pani dziennego zapotrzebowania energetycznego.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk dietetyk
Witam. Podczas diety odchudzającej warto włączyć aktywność fizyczną, wtedy spadek masy ciała jest dużo szybszy i dużo lepiej modeluje się sylwetka: mało tkanki tłuszczowej, więcej mięśniowej. Rożnicę widać po luźniejszych ubraniach, mimo, że kilogramy dalej stoją w miejscu (kilogram mięśni=kilogram tkanki tłuszczowej=inne proporcje).
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Brak spadku wagi podczas odchudzania u 27-letniej osoby – odpowiada Lek. Krzysztof Szmyt
- Chęć przytycia po odchudzaniu – odpowiada Mgr Anna Szostak (Mazur)
- Odchudzanie i ćwiczenia fizyczne a waga – odpowiada Mgr Paulina Szczechowicz
- Czy diety typu 1000 kcal są zdrowe i bezpieczne? – odpowiada Katarzyna Podrażka-Kurcewicz
- Stosowanie diety a brak efektów – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Czy powinnam jednak dodać więcej kcal do diety? – odpowiada Mgr Joanna Penza
- Dawka kalorii na pierwsze dni odchudzania – odpowiada mgr Anna Sajdakowska (Kacperska)
- Wady i zalety diety LCHF – odpowiada Dr inż. Katarzyna Kowalcze
- Odchudzanie przy diecie 1500 kcal – odpowiada Mgr Barbara Wójcik
- Brak spadku wagi podczas odchudzania – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
artykuły
Ketoza - co to jest i dla kogo jest bezpieczna? Jak osiągnąć ketozę?
Ketoza to stan związany z długotrwałym stosowaniem
Odchudzanie - produkty wspomagające, dieta i aktywność fizyczna
Odchudzanie, czyli działania skoncentrowane na utr
Deficyt kaloryczny - co to jest, jak wyliczyć deficyt kaloryczny, ile kalorii jeść, żeby schudnąć
Deficyt kaloryczny to element, bez którego utrata