Zatrzymywanie wody w organizmie - co robić?

Jestem młodą, szczupłą osobą. Niestety nie pijam wody mineralnej, nie lubię, wręcz nie znoszę gazowanej. U mnie w domu niegazowanej się nie pija, więc pijam różnego rodzaju słodkie soki. Czy przez to woda może mi się zatrzymywać w organizmie? Mam pyzatą twarz, spuchnięte kostki i wystający brzuszek. Jest na to jakaś rada? Zacząć pić wodę niegazowaną?

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Zatrzymywanie wody w organizmie, czyli tzw. obrzęki powstają najczęściej na skutek nadmiernej ilości soli w diecie oraz zbyt małej ilości wypijanej wody. Twój organizm daje Ci w ten sposób sygnał, że jest w nim zbyt mało wody. Zaczyna ją gromadzić nie tu gdzie trzeba. Obrzęki staną się mniej męczące, jeśli zaczniesz pić niegazowaną wodę mineralną. Indywidualne zapotrzebowanie na wodę możesz obliczyć mnożąc swoją masę ciała przez 30ml - tyle powinnaś wypijać w ciągu dnia.

Oczywiście zatrzymywanie wody w organizmie może być także symptomem chorób np. nieprawidłową pracą nerek, tarczycy, chorób serca czy reakcji alergicznej w wyniku przyjmowania leków. Nie można wykluczyć tych symptomów, dlatego polecam Ci wizytę kontrolną u lekarza.

Woda ma podstawowe znaczenie dla naszego organizmu, ponieważ nasze ciało aż w 2/3 składa się właśnie z wody. Musisz wypijać dostateczną ilość płynów, aby prawidłowo funkcjonować. Czysta woda mineralna najlepiej zaspokaja pragnienie i nawilża ciało. Pamiętaj jednak, że owoce i warzywa  zawierają składają się nawet w 90% z wody. Natomiast alkohol oraz kofeina mają działanie moczopędne, pozbawiają też organizm ważnych składników odżywczych, dlatego lepiej je ogranicz.

Z umiarem spożywaj także soki słodzone lub pasteryzowane, a także napoi gazowanych. Zawierają bardzo dużo czystej sacharozy, która jest źródłem pustych kalorii.

A więc najlepszym wyborem będzie woda mineralna lub filtrowana, świeże owoce i warzywa, herbaty ziołowe, soki niedosładzane cukrem ani syropami.

Pozdrawiam