Zażywanie narkotyków przez osobę niepełnoletnią

Mój niepełnoletni kolega ćpa. Bierze acodin i narkotyki twarde. Nie znam jego rodziców, nie wiem gdzie mieszka. Chłopak ma 15 lat i kilka razy pisał, że brał duże dawki narkotyków. Rozmowy z nim nie poskutkowały, na odwyk nie chce iść. Jego rodzice o niczym nie wiedzą. Nie wiem jak mogę mu pomóc. Nie chcę, by został karany za posiadanie narkotyków, ale by uzyskał pomoc. Żeby go uleczono. Nie wiem jak mam postąpić, nie wiem do kogo się zwrócić. Proszę o pomoc, nie chce by spotkało go coś złego.

Wydaje mi się, ze Pani nie może mu pomóc nawet jeśli Pani bardzo chce. Jednak zadręczanie się szukaniem dla niego pomocy wyrządza sobie Pani krzywdę. Nie można posądzić Pani o obojętność, to bardzo trudne kiedy nie możemy pomóc chociaż bardzo chcemy. Ale tak bywa, że często jesteśmy bezradni i trudno z tym wytrzymywać. Pozdrawiam

Witam, rozumiem Panią, jednak najkorzystniej byłoby dla Pani, aby zaakceptowała Pani w sobie bezradność wobec tej sytuacji. Jak człowiek nie chce pomocy, należy rozważyć czy uszanować tę decyzję, bowiem człowiek ma prawo podejmować decyzje i trwać w ich skutkach. Jednak tu mamy 15stolatka, a za jego stan zdrowotny odpowiadać powinni jego rodzice. I być może sytuacja rodzinna jest podłożem przeżywanych rozczarować chłopaka. Myślę sobie, że mogłaby Pani rozważyć taką kwestię, czy udać się do jego rodziców i zasygnalizować krzywdę, którą robi sobie chłopak, aby poczuli się odpowiedzialni za swoje dziecko i wskazać im konkretne ośrodki odwykowe, poradnie od środków psychoaktywnych. Może Pani napisać do takiego ośrodka i uzyskać specjalistycznej odpowiedzi. A także poszukać właściwych stron internetowych, na forach społecznościowych znajdzie Pani też konkretne informacje. Pozdrawiam i gratuluję wrażliwości.

Witam. Jeśli chodzi do szkoły to może warto udac się do jego szkoły do pedagoga szkolnego. Może jednak postarać się dowiedzieć gdzie mieszka żeby powiedzieć rodzicom, albo zgłosić to na Policję i za to krzywdy mu nie zrobią, ale szybciej dowiedzą sie gdzie mieszka i powiadomią rodziców.
Magdalena Brabec

Może Pani wspierać radą, informacja, ale także jasno stawiać granice, nie zgadzać się na podobne zachowania w Pani obecności czy posiadania narkotyków w Pani obecności (chodzi o wyraźne wyrażenie Pani zdania a także niewzmacnianie zachowań związanych z uzależnieniem), ważne także, żeby oddała Pani koledze odpowiedzialność za swoje życie- być może musi on poczuć, doświadczyć na własnej skórze, by coś do niego dotarło. A jak długo nie doświadcza konsekwencji, negatywnych konsekwencji, tak długo zachowania się wzmacniają..
Jednak, żeby naprawdę wydarzyła się zmiana w życiu tego człowieka, musi on sam chcieć i być do tego zmotywowanym. Do tego czasu jedyne, co może Pani zrobić to wspierać w ww sposób.

Dzień dobry.

Polskie prawodawstwo jest na dzisiaj nieubłagane wobec osób zażywających narkotyki. Jeżeli Pani kolega robi to, o czym pisze, ostatecznie czeka go niestety sąd rodzinny i umieszczenie w ośrodku wychowawczym, w gorszymy wypadku w poprawczym. Skoro nic Pani na jego temat nie wie, nie może mu Pani pomóc, tym bardziej, że nie jest żadną jej formą zainteresowany.

Pozdrawiam.