Zażywanie witaminy K przy Warfin

Witam!Biorę Warfin5mg.Czy mogę jeść warzywa które zawierają witaminę K.Jest to dla mnie bardzo ważne,gdyż jestem przygotowywany do zabiegu Cardio konwersji.Mam zkrzepy.Pozdrawiam.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Z pewnością nie jest to dobre rozwiązanie w przypadku spożywania dużych ilości takich warzyw. Konieczne jest monitorowanie INR. Warto jednak podkreślić, że obecnie na rynku dostępne są antykoagulanty, przy stosowaniu których nie jest to konieczne. Przed samym zabiegiem należy odstawić dotychczasowe leki i zastosować po konsultacji z lekarzem heparyny drobnocząsteczkowe.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam,
W sytuacji leczenia przeciwzakrzepowego lekami AVK niezbędne jest przestrzeganie odpowiednich zaleceń żywieniowych oraz należy unikać produktów zawierajacych duże ilości wit K m.in. kapustnych, brokułów, szpinaku, awokado oraz pietruszki.
W ulotce leku powinny być podane zalecenia.
Pozdrawiam serdecznie