Zespół otępienny z Alzheimerem

Od 5-ciu lat opiekuję się Mamą z zespołem otępiennym typu choroba Alzheimera.Najchętniej nie wychodziła by z łóżka,prawie na siłę ją z niego wyciągamy.Pomimo tego na jednej stopie zrobila się odleżyna - leży zawsze na jednym boku.Na moją prośbę przekręci się na drugi bok,ale za chwilę znów wraca na swój ulubiony .Jeśli już koniecznie musi leżec,to jak spowodować ,żeby zmianiała pozycję leżenia /jest dość sprawna fizycznie/. ?

Aleksander Ropielewski

Stwarzając sytuację pozycji wymuszonej - tzn tak układać materac, pościel poduszki aby mamie wygodniej było leżeć w pozycji, którą mniej lubi. Nie wiem jak leczona jest mama pod kontem apatii i depresji towarzyszących otępieniu. Być może warto pokusić się o konsultację z geriatrą lub psychiatrą, który zaleci lek mogący zwiększyć aktywność mamy.

Nie jest to proste, gdyż często osoby z zespołem otępiennym widzą świat na swój sposób. Jeżeli po ulubionej stronie Mamy są jakieś interesujące ją bodźce, np.okno,tv, można spróbować, jeżeli warunki na to pozwalają, obrócić łóżko. Wówczas wymusicie Państwo używanie drugiej strony. Można spróbować przestawić stolik na drugą stronę, itp. Czasami trzeba użyć różnych sposobów.
Pozdrawiam