Złe samopoczucie, przygnębienie i problemy z pamięcią

Witam, mam 51 lat. Dwa lata temu usunięto mi macicę i przydatki. Od tego czasu stosuję HTZ - OESCLIM 37,5 - to mocniejsza dawka od poprzedniej, ale odczuwam mocny ból stawów kolanowych i pieczenie. Nasila się rumień na twarzy - plamki wybroczynki, pocę się mocniej. Najbardziej co mnie martwi, to złe samopoczucie - najgorzej jest rano, wstaję w ogólnym przygnębieniu, totalny bezsens, wszystko na nie, zmuszam się do wyjścia do pracy, walczę ze sobą. Po kilku godzinach po tzw. rozruszaniu się stopniowo nabieram chęci do życia i działania. Późnym popołudniem jest już fajnie, mam chęć do działania, ale ta połowa dnia mnie dobija.

Brałam cztery lata temu leki na depresję, przeżywałam ciężkie chwile w życiu, one mi pomogły, bo mnie wtedy wyciszyły, ale teraz to coś innego. Ja nie mam siły na działanie, potrzebny mi jest kop. Mam ustabilizowane życie, kochającego męża i dzieci, ale brak mi radości. Wieczorem myślę, co będzie rano, to jest okropne, jestem zmęczona tym stanem. Na domiar złego w zaskakującym tempie tracę pamięć. Wiem, w moim wieku wszyscy stosują karteczki ku pamięci, ale zapominam podstawowe słowa. Cztery lata temu robiłam EEG - wynik był dobry. Ogólnie prowadzę życie higieniczne, zdrowo się odżywiam, robię badania profilaktyczne, wyniki są dobre. Może za dużo wątków, ale to tak po krótce. Błagam o wskazówki. Pozdrawiam!

Witam serdecznie!

Opisywane dolegliwości niestety przemawiają za nawrotem depresji. Proszę pamiętać, iż jednorazowy epizod depresji nie zawsze bywa ostatnim. Depresja lubi nawracać, szczególnie u Pań w wieku okołomenopauzalnym. Stosowany przez Panią preparat zawiera estrogeny, które zwykle poprawiają nastrój pacjentkom. Nie są one jednak w stanie zastąpić leczenia przyczynowego. W obecnej sytuacji wydaje się, iż powinna Pani udać się na konsultację psychiatryczną, podczas której zostanie ustalone właściwe źródło Pani dolegliwości. Ze względu na objawy towarzyszące, bóle stawów oraz nadmierną potliwość powinna Pani porozmawiać z ginekologiem na temat ewentualnej zmiany preparatu, względnie zmiany dawki.

Pozdrawiam

Dzień Dobry Pani,

Z Pani opisu symptomatycznego, sugerowałabym Pani konsultację i badanie neuropsychologiczne, celem diagnostyki funkcji poznawczych, m.in. ocenę funkcji pamięciowych.
Nie wiem, jak u Pani z suplementacją, która jest bardzo istotna w funkcjonowaniu
procesów myślowych i pamięciowych, z regularną aktywnością fizyczną, regeneracją sił poprzez relaksację, jogę i ośmiogodzinny sen?

Z serdecznymi pozdrowieniami,
irena.mielnik.madej@gmail.com