Zmęczenie i potrzeba snu po ćwiczeniach

Witam, od 3 miesięcy ćwiczę na siłowni-orbitrek oraz bieżnia-kilka razy w tygodniu po około 1h. Od tego momentu, nie tylko bezpośrednio po wysiłku, dopada mnie zmęczenie i chęć drzemki w ciągu dnia. Twarz staje się blada a oczy podkrążone. Bywa, że czuję się tak cały dzień. Jak radzić sobie z taką reakcją organizmu i co jest jej przyczyną? Zaczęłam ćwiczyć ponieważ dużo czasu spędzam przy biurku oraz komputerze ale przyznam, że nie sprzyja mi taki stan. Będę wdzięczna za informacje.

Mgr Martyna GorczyĹska

Bardzo prawdopodobne, że Pani dieta jest źle zbilansowana i niedostosowana do aktywności fizycznej. Proponuję wizytę u dietetyka, aby określił jakie błędy żywieniowe Pani popełnia.

Koniecznie trzeba by dopasować kaloryczność diety do obecnej aktywności fizycznej oraz włączyć wartościowe produkty, które odżywiają organizm osoby ćwiczącej i pomogą zregenerować mięśnie. Warto również zwrócić uwagę na odpowiednie nawodnienie w ciągu dnia, a w czasie treningu włączyć wody wyksokozmineralizowane. Warto dać sobie kilka dni odpoczynku,a potem dopiero wrócić do ćwiczeń, bo zmęczone mięśnie wolniej się regeneruj a i wtedy łatwiej o kontuzje. Zresztą z sportu warto czerpać przyjemność, a nie powinien on kojarzyć się ze zmęczeniem, bo to prosta droga do zaniechania ćwiczeń.