Jak leczyć obsesję na punkcie swojego ciała?

Od kilku lat bardzo skupiam się na wyglądzie, co stało się już obsesją. Ciągle przeglądam się w lustrach, nie podobam się sobie, widzę tylko wady i nadmiernie skupiam się na niedoskonałościach związanych z wyglądem, wciąż poprawiam fryzurę, przeglądam się z każdej strony i patrze na każdy szczegół swojego ciała i go nienawidzę, wciąż myślę o tym jak wyglądam, boję się brzydkości i ciągle kontroluje to jak wyglądam, mam całkiem zanurzony obraz siebie. Co mi jest? Jak to leczyć?

Mgr Adam Horak Psycholog

Klasyczna obsesja ma inne objawy, ale chyba nie o nazwę Pani chodzi, ale o sposób na polubienie siebie. Kiedyś znalazłem takie ćwiczenie, które przeznaczone było dla osób mających problemy z samoakceptacją. Polegało na tym, żeby stanąć przed lustrem całkiem nago. Powoli oglądać całe ciało i zastanowić się, co jest ładne, mniej ładne a potem szczerze odpowiedzieć sobie, co chce się i co można u siebie zmienić. Następnie pojęte postanowienia przełożyć na odpowiednie ćwiczenia gimnastyczne lub zabiegi pielęgnacyjne, zapisać je na zawieszonej w widocznym (lub niewidocznym) miejscu kartce i solidnie je realizować. Leczyć można psychoterapią, z której można korzystać w poradniach lub prywatnych gabinetach. Proszę o siebie zadbać, bo jest Pani w odpowiednim wieku, żeby uniknąć zaburzeń kształtującej się dopiero u Pani osobowości, które z wiekiem trudniej poddają się psychoterapii.

Wyobrażam sobie, że poświęcając tyle uwagi na niezbyt komfortowe myśli i zachowania, ma Pani bardzo mało czasu na to, czym tak naprawdę chciałaby się Pani zajmować. W dodatku może to być po prostu męczące, o czym świadczy chociażby to, że Pani napisała tę wiadomość. Zachęcałabym do konsultacji u psychologa i zorientowania się razem gdzie leży sedno problemu.

Pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka Urbanowicz