Dzień dobry,
Rozumiem, że doświadczenia, które Pan opisuje, są dla Pana bardzo trudne. Silne wczuwanie się w cierpienie innych, szczególnie dzieci, i niemożność opanowania tych emocji może być wyjątkowo obciążające psychicznie.
Symptomy, o których Pan mówi, mogą być przejawem nadmiernie rozwiniętej empatii, a także wskazywać na tendencję do przeżywania silnych reakcji emocjonalnych na bodźce zewnętrzne. Może to być również przejaw nieprzepracowanych własnych doświadczeń z przeszłości lub nadmierna identyfikacja z postaciami i sytuacjami. Jeśli tak, proszę zapoznać się z teorią, metodą pracy z własnym wewnętrznym dzieckiem.
Proponuję, by rozważył Pan konsultację z psychoterapeutą. Życzliwa osoba o odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu pomoże Panu zrozumieć źródło takich reakcji, nauczy technik radzenia sobie z nimi poprzez regulację emocji, pomoże zmniejszyć ich wpływ na codzienne funkcjonowanie. Warto również samodzielnie pracować nad technikami relaksacyjnymi i mindfulness, które mogą bardzo pomóc w zarządzaniu emocjami.
Polecam także zwrócić uwagę na to, jakie treści Pana otaczają. Może być potrzebne ograniczenie oglądania scen czy wiadomości, które wywołują u Pana silne emocje. Zaopiekowanie się sobą, dbanie o własny dobrostan może polegać także na umiejętnym zarządzaniu, jakimi treściami karmi Pan swój umysł i emocje. W dzisiejszym świecie otacza nas ogrom informacji o różnorakim zabarwieniu i to od nas zależy, które z nich dopuszczamy do siebie.
Dodatkowo, warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia – zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, a także odpowiednia ilość snu mogą pomóc w utrzymaniu równowagi psychicznej.
Podaję kilka linków na powyższe tematy:
• https://relacje.abczdrowie.pl/empatia-charakterystyka-poziom-test/6956094273624608a
• https://portal.abczdrowie.pl/techniki-relaksacyjne
• https://portal.abczdrowie.pl/mindfulness-zwolnij-tempo-zycia-i-badz-tu-i-teraz
Pozdrawiam Pana ciepło i życzę, by ochronił Pan własną wrażliwość tak, by była drogowskazem do spełnionego życia, a nie ciężarem.
Przypominam, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, proszę o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak zmniejszyć lęk przed poczęciem dziecka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak pozbyć się tej nerwicy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy moja reakcja powinna mnie martwić? – odpowiada Mgr Magdalena Kęsek-Strózik
- Jak opanować natrętne myśli i mówienie do siebie? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak pozbyć się takich myśli po rozstaniu? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Natrętne myśli - jak się ich pozbyć? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Uczucie odrealnienia i natrętne myśli – odpowiada Mgr Anna Rolbiecka
- Czy można zmniejszyć intensywność emocji? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co mogą oznaczać takie problemy u 25-letniego mężczyzny? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Jak się pozbyć potrzeby posiadania partnerki? – odpowiada Mgr Bożena Waluś