Jak pozbyć się tych nawracających myśli?

Dzień dobry. Mam nietypowy problem. Sceny przedstawiające cierpienie dzieci w grach, filmach, lub wiadomości dotyczące takich wydarzeń w prawdziwym życiu (choroby, przemoc, śmierć dzieci) powodują u mnie wpadanie w stan nieadekwatnego cierpienia psychicznego, wczuwania się w rolę ich i ich cierpiących opiekunów i niemożność normalnego funkcjonowania. Stan taki trwa zwykle kilka dni, ale czasem przedłuża się do kilku tygodni. Negatywne myśli ciągle nawracają, utrudniając mi normalne funkcjonowanie. Jest to strasznie męczące i nie mam nad tym kontroli. Co robić?
MĘŻCZYZNA, 43 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Rozumiem, że doświadczenia, które Pan opisuje, są dla Pana bardzo trudne. Silne wczuwanie się w cierpienie innych, szczególnie dzieci, i niemożność opanowania tych emocji może być wyjątkowo obciążające psychicznie.

Symptomy, o których Pan mówi, mogą być przejawem nadmiernie rozwiniętej empatii, a także wskazywać na tendencję do przeżywania silnych reakcji emocjonalnych na bodźce zewnętrzne. Może to być również przejaw nieprzepracowanych własnych doświadczeń z przeszłości lub nadmierna identyfikacja z postaciami i sytuacjami. Jeśli tak, proszę zapoznać się z teorią, metodą pracy z własnym wewnętrznym dzieckiem.

Proponuję, by rozważył Pan konsultację z psychoterapeutą. Życzliwa osoba o odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu pomoże Panu zrozumieć źródło takich reakcji, nauczy technik radzenia sobie z nimi poprzez regulację emocji, pomoże zmniejszyć ich wpływ na codzienne funkcjonowanie. Warto również samodzielnie pracować nad technikami relaksacyjnymi i mindfulness, które mogą bardzo pomóc w zarządzaniu emocjami.

Polecam także zwrócić uwagę na to, jakie treści Pana otaczają. Może być potrzebne ograniczenie oglądania scen czy wiadomości, które wywołują u Pana silne emocje. Zaopiekowanie się sobą, dbanie o własny dobrostan może polegać także na umiejętnym zarządzaniu, jakimi treściami karmi Pan swój umysł i emocje. W dzisiejszym świecie otacza nas ogrom informacji o różnorakim zabarwieniu i to od nas zależy, które z nich dopuszczamy do siebie.

Dodatkowo, warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia – zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, a także odpowiednia ilość snu mogą pomóc w utrzymaniu równowagi psychicznej.

Podaję kilka linków na powyższe tematy:

https://portal.abczdrowie.pl/empatia-charakterystyka-poziom-test

https://portal.abczdrowie.pl/techniki-relaksacyjne

https://portal.abczdrowie.pl/mindfulness-zwolnij-tempo-zycia-i-badz-tu-i-teraz

Pozdrawiam Pana ciepło i życzę, by ochronił Pan własną wrażliwość tak, by była drogowskazem do spełnionego życia, a nie ciężarem.

Przypominam, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, proszę o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.