Jak pozbyć się tej nerwicy?

Witam. W gronie znajomych cały czas trzęsę się i jestem strasznie zestresowany i cały czas się pocę. Od kilku lat zauważam u siebie objawy borderline, nerwicy natrectw, nerwicy lękowej i fobie społecznej. Znajomi widza jak się trzese i pocę i jest to dla mnie jescze bardziej stresujący moment. Co mogę z tym zrobić? Ciężko mi tak żyć.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Objawy, o których Pan pisze, z pewnością są bardzo przykre i utrudniają codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza, jeśli trwają już od kilku lat. Pisze Pan, że podejrzewa u siebie różne zaburzenia, więc domyślam się, że sporo Pan już na ten temat czytał i posiada pewną wiedzę. Tylko specjalista, po przeprowadzeniu wywiadu oraz testów psychologicznych, może stwierdzić, co tak naprawdę Panu dolega. Dlatego zachęcam, żeby rozpocząć od konsultacji z psychologiem lub psychoterapeutą. Jeśli ma Pan trudności z udaniem się na wizytę, może Pan skorzystać z konsultacji on-line. Niezależnie od postawionej diagnozy, najskuteczniejszym sposobem na poradzenie sobie z tego rodzaju problemami jest psychoterapia. Pomoże ona nie tylko doraźnie zmniejszyć nasilenie objawów, ale poznać i przepracować ich źródło tak, aby odzyskał Pan pewność siebie. W przypadku zaburzeń lękowych i fobii najbardziej polecana jest psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. Jeśli doświadczane cierpienie jest tak silne, że wręcz uniemożliwia Panu codzienne funkcjonowanie, warto rozważyć konsultację u lekarza psychiatry. Odpowiednio dobrane leki zmniejszą poziom lęku i napięcia oraz pomogą Panu rozpocząć terapię. W międzyczasie może Pan sięgnąć po techniki relaksacyjne, jak chociażby opisane poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/techniki-relaksacyjne-w-leczeniu-nerwic

https://portal.abczdrowie.pl/trening-autogenny

Na podobne pytania odpowiedzieli już nasi specjaliści, proszę zerknąć np. tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-walczyc-z-fobia-spoleczna-u-18-latki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/drzenie-rak-podczas-sytuacji-stresowych

Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę, żeby jak najszybciej znalazł Pan skuteczną pomoc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.