Jak walczyć z fobią społeczną u 18-latki?

Witam! Mam 18 lat i myślę, że cierpię na fobie społeczną. Od zawsze myślałam,że jest to po prostu nieśmiałość, ale dzisiaj poczytałam trochę w internecie o objawach i przypuszczam, że to właśnie fobia. Odkąd pamiętam kontakt z ludźmi bardzo mnie stresował, kiedy mam wsiąść do autobusu, cała się pocę,a moje serce mocno bije, tak samo jest w szkole, gdy idę do tablicy lub na przerwie, kiedy przechodzę korytarzem i ktoś się w moim kierunku spojrzy. Nie umawiam się z chłopakami i znajomymi pod pretekstem innych planów, ponieważ za bardzo boję się, że coś źle powiem albo zrobię, później potrafię sobie to miesiącami wypominać. Bardzo mnie to już irytuje, znajomi starają mi się pomóc walczyć z tym, jednak nie ma żadnych skutków. Czy cierpię na fobie społeczną, jeżeli tak to jak wygląda takie leczenie?

Może tak być. Fobia społeczna jest jedną z częściej występujących zaburzeń lękowych. W jej wypadku najlepiej podjąć psychoterapię Poznawczo-behawioralną, która przynosi najlepsze efekty. Pozdrawiam

Dzień dobry , trudno po liście stwierdzić czy to już fobia społeczna. Proszę pomyśleć o wizycie u psychologa/ psychoterapeuty. Warto byłoby rozpocząć psychoterapię. Na ten moment ważne jest to że ograniczają te objawy kontaktu z ludźmi. To co najważniejsze to odzyskanie odwagi, śmiałości. Będzie to możliwe w sytuacji kiedy odzyska Pani pewność siebie oraz zrozumie Pani skąd sie biorą obecne objawy. Dlatego psychoterapia byłaby wskazana i zapewne pozytywnie wpłynie na Pani życie.
Pozdrawiam A. Pacia