Jak powiedzieć o fobii społecznej

Witam. Jezdze konno i poznalam w stajni pewna dziewczyne, uczyla mnie na poczatku jezdzic. Bardzo ją lubilam, kupowalam jej prezenty na swieta. Tylko ze malo z nią rozmawialam bo mam fobie spoleczna i depresje. Teraz gdy sie mijamy to nie patrzy na mnie i nie mowi juz mi czesc a ja sie boje jej pierwsza powiedziec. Chce jej wyjasnic to ze mam fobie tylko ona bedzie 1-sza osoba ktora o tym bedzie wiedziala. Zawsze mnie lubila tylko ona mysli ze ja ją nie lubie. Pomocy jak jej to powiedziec!

Szanowna Pani, fobia społeczna to nic strasznego, wiele osób boi się różnych sytuacji, ale nie nazywa tego fobią. Poza tym, już po krótkiej pracy z psychoterapeutą można osiągnąć dużą poprawę. Jeśli chodzi o pani koleżankę, to najlepsza wydaje mi się szczera rozmowa. Tak Pani ma, że czasami trudno się Pani odezwać, ale przecież zależy Pani na tej znajomości. I nie chodzi tutaj o tłumaczenie się z jakiejś fobii, tylko o nieśmiałość.

Pozdrawiam,
Kamil Tarnawski