Czy te problemy z oddychaniem mogą mieć związek z nerwicą?
Witam. od dłuższego czasu mam problemy z oddychaniem . a mianowicie , chodząc po dworze jest jakoś inaczej , gdy wracam do domu , czuje że brak mi tchu. leżąc na plecach czuję jak bym miała bezdech, tzn nie mogę złapać powietrza , muszę wtedy szybko się podnieść i chwilowo jest dobrze. wtedy kładę się na bok i chyba jest ok. jest to dość dokuczliwe, nie mogę normalnie funkcjonować. byłam ostatnio w szpitalu EKG morfologia i RTG jest ok. co to może być ? czy to nerwica? umówiłam się do psychiatry ale termin mam dopiero w czerwcu. jak sobie w takich sytuacjach radzić. proszę o pomoc .

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam serdecznie,
problemy z oddychaniem, które Pani opisuje, mogą mieć związek z nerwicą.
W celu zdiagnozowania oraz leczenia nerwicy może Pani udać się nie tylko do psychiatry, ale także do psychologa oraz psychoterapeuty. Specjaliści ci ocenią, czy za zaburzenia oddychania może odpowiadać nerwica oraz pokażą Pani, w jaki sposób postępować w takich sytuacjach.
Zdaniem naszej ekspertki z zakresu psychologii – leki w połączeniu z psychoterapią dają najlepsze efekty leczenia zaburzeń nerwicowych.
Zanim dostanie się Pani do specjalisty, warto opanować ćwiczenia relaksacyjne, które pozwolą zapanować nad układem oddechowym w momencie wystąpienia ataku.
Objawy nerwicy opisaliśmy w jednym z naszych artykułów:
https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nerwicy.
Inne pytania z tej tematyki umieszczamy poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dusznosci-i-zaburzenia-oddychania-przy-nerwicy-lekowej,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-oddychaniem-budzenia-nocne-i-zmartwienia-a-nerwica,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-oddychaniem-i-dusznosci-a-nerwica.