Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

34357 odpowiedzi

58725 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (34357)

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - jak liczyć dni?

Witam serdecznie. Ze względu na bolesne i obfite miesiączki dostałam od lekarza leki antykoncepcyjne. Pierwszą tabletkę wzięłam pierwszego dnia okresu, w rezultacie wzięłam 6 tabletek przez 6 dni z jednego blistra, ale niestety bardzo źle się po nich czułam i...

Witam serdecznie. Ze względu na bolesne i obfite miesiączki dostałam od lekarza leki antykoncepcyjne. Pierwszą tabletkę wzięłam pierwszego dnia okresu, w rezultacie wzięłam 6 tabletek przez 6 dni z jednego blistra, ale niestety bardzo źle się po nich czułam i odstawiłam sama. Po 2 dniach od zaprzestania brania pigułek dostałam normalnego krwawienia, trwającego 5 dni. Teraz nie wiem kiedy mogę się spodziewać okresu? Czy mam liczyć 26 dni (długość mojego cyklu) od pierwszego dnia normalnej miesiączki jaką miałam czyli pierwszego dnia przyjęcia pierwszej tabletki antykoncepcyjnej, czy też 26 dni od dnia pierwszego dnia krwawienia po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Jest to dla mnie dość istotne, bo chciałam zaplanować sobie urlop, a przy moich bólach miesiączkowych urlop nie będzie na pewno należał do udanych :( Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie! Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na Pani pytanie. Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych w połowie blistra wprowadziło pewien chaos w Pani organizmie i dlatego trudno ustalić datę, kiedy dostanie Pani krwawienia. Zasadniczo za pierwszy dzień cyklu uznawany jest pierwszy dzień...

Witam serdecznie!

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na Pani pytanie. Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych w połowie blistra wprowadziło pewien chaos w Pani organizmie i dlatego trudno ustalić datę, kiedy dostanie Pani krwawienia.

Zasadniczo za pierwszy dzień cyklu uznawany jest pierwszy dzień ostatniego krwawienia i od tego czasu powinna Pani wyliczyć 26 dni. Niestety tak jak wspomniałam to jest tylko teoria, gdyż nie wiadomo jak organizm zareagował na dostarczane hormony i odstawienie ich w połowie blistra.

Pozdrawiam i życzę udanego urlopu

Dlaczego nie mogę zapomnieć o poprzedniej partnerce i przy innych nie mogę osiągnąć wzwodu?

Byłem w bardzo poważnym związku z kobietą. Związek się rozpadł. Teraz, gdy próbuję ułożyć sobie nowy związek nie umiem uzyskać podniecenia. Po prostu wraca do mnie zapach i smak tamtej kobiety - nie mogę współżyć teraz z inną, nie mam wzwodu. Poradźcie mi proszę. Nie wiem jak żyć.
Redakcja abcZdrowie
  Dzień dobry! Sytuacja w której się Pan znalazł nie jest łatwa. Każde rozstanie jest trudne a szczególnie, jeżeli więź była bardzo silna i związek trwał długi czas. Jest to naturalna sytuacja gdy po zakończeniu związku poznaje się nową osobę...

 

Dzień dobry!

Sytuacja w której się Pan znalazł nie jest łatwa.

Każde rozstanie jest trudne a szczególnie, jeżeli więź była bardzo silna i związek trwał długi czas.

Jest to naturalna sytuacja gdy po zakończeniu związku poznaje się nową osobę często mimowolnie porównuje się ją do poprzedniego partnera.

Na wszystko potrzebny jest czas.
Dobrze jest przeanalizować poprzedni związek i postarać się znaleźć i zrozumieć przyczynę rozpadu.
Nie warto od razu szukać nowego partnera.

Naturalną rzeczą jest, iż w kontaktach intymnych z nową osobą mogą pojawiać się trudności.
Jeżeli nie jest Pan w stanie nawiązać relacji w tym zakresie jest to przede wszystkim oznaką, że nie jest Pan jeszcze na to gotowy.

Należy dać sobie czas aby zagoiły się rany. Nie powinno się robić niczego na siłę.
Nie znaczy to, iż nie powinno się spotykać z nowymi osobami. Jak najbardziej jest to wskazane.
Nie trzeba jednak od razu próbować tworzyć nowy związek.

Nowe relacje powinno się budować powoli. 

Ważne jest aby zamknąć poprzedni rozdział z życia i iść do przodu.
Nie należy szukać partnera na podobiznę tego poprzedniego, gdyż każdy człowiek jest inny.

Trzeba dać szansę nowo poznanej osobie i przede wszystkim sobie. Myśląc o poprzednim partnerze będąc w nowym związku trudno jest się zaangażować.

Jeżeli mimo upływu czasu sytuacja nadal będzie taka sama warto udać się o pomoc do specjalisty, najlepiej psychologa. Pomoże on Panu przetrwać ten trudny okres co pozwoli na nowo cieszyć się życiem.

Pozdrawiam!

Czy wiek 12 lat jest odpowiednim na przeprowadzenie drugiego etapu operacji kręgosłupa?

  W wieku pięciu lat u mojej córki w przedszkolu zaobserwowano małe skrzywienie kręgosłupa. W związku z tym chodziła na basen i ćwiczenia rehabilitacyjne, które również wykonywała w domu. Jednak skrzywienie w dalszym ciągu postępowało. Ponieważ w naszym mieście...   W wieku pięciu lat u mojej córki w przedszkolu zaobserwowano małe skrzywienie kręgosłupa. W związku z tym chodziła na basen i ćwiczenia rehabilitacyjne, które również wykonywała w domu. Jednak skrzywienie w dalszym ciągu postępowało. Ponieważ w naszym mieście nie ma specjalistów od skrzywień kręgosłupa, wysłano nas do Poznania. Dowiedzieliśmy się tam, córka ma idiopatyczną skoliozę piersiowo-lędźwiową. Pan profesor kazał nam przyjeżdżać co pół roku na wizyty kontrolne, w celu obserwowania postępu tegoż skrzywienia. W wieku 11 lat przeprowadzono jej operację (tj. grudzień 2010 roku) w części lędźwiowej. Powiedziano nam, że część piersiowa, bardziej skrzywiona powinna się sama podprostować. Tak jednak nie jest, o ile kręgosłup w części lędźwiowej wygląda dużo lepiej, to w części piersiowej skrzywienie dużo bardziej się pogłębiło. Córka skończyła w czerwcu 12 lat i dowiedzieliśmy się, że powinna być przeprowadzona druga operacja, korygująca część piersiową. Jednak następnie powiadomiono nas się, że jest to dość duże ryzyko, gdyż dziecko wciąż rośnie i obawiamy się czy ten zabieg powinniśmy wykonać teraz. Wiemy, że najlepiej byłoby wykonać go, gdy córka już urośnie, lecz skrzywienie szybko postępuje, widoczny jest u niej duży garb żebrowy. Czy w tym wieku przeprowadzenie takiej operacji jest właściwe? Jak zachowa się usztywniony kręgosłup w czasie wzrostu dziecka? Jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze? Proszę bardzo o rzetelną poradę i z góry dziękuję za poświęcony czas i okazaną pomoc.
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie! Niestety niemożliwe jest jednoznaczne udzielenie odpowiedzi na Pani pytanie. Leczenie tak poważnych wad postawy wymaga dokładnego przeanalizowania całej dotychczasowej historii choroby. Wspomina Pani, że konsultacje odbywają się w wyspecjalizowanym ośrodku, który zajmuje się leczeniem tego rodzaju schorzeń. Ośrodki...

Witam serdecznie!

Niestety niemożliwe jest jednoznaczne udzielenie odpowiedzi na Pani pytanie. Leczenie tak poważnych wad postawy wymaga dokładnego przeanalizowania całej dotychczasowej historii choroby. Wspomina Pani, że konsultacje odbywają się w wyspecjalizowanym ośrodku, który zajmuje się leczeniem tego rodzaju schorzeń. Ośrodki wysoko wyspecjalizowane cechują się wysoko wykształconą kadrą, która ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

Leczenie chirurgiczne skoliozy idopatycznej wykonywane jest w różnym wieku, w zależności od nasilenia zmian. Nie widzę zatem podstaw do niedowierzanie w zalecenia tamtejszych specjalistów.
Znaczna deformacja odcinka piersiowego kręgosłupa może wpływać na prawidłową pracę serca i płuc, dlatego w sytuacji wystąpienia odchyleń takich jak u córki (garb żebrowy) należy bezwzględnie zastanowić się nad koniecznością przeprowadzenia wcześniejszej operacji.

Leczenie chirurgiczne skoliozy kręgosłupa obciążone jest pewnym ryzykiem, nie większym niż inne operacje kręgosłupa. Rozumiem, że boi się Pani o dalszy wzrost dziecka. Należy jednak podkreślić, że zabieg nieznacznie wpływa na dalsze dojrzewanie dziecka. Zauważalne jest jedynie niewielkie (kilkunastomilimetrowe) ograniczenie wzrostu, podczas gdy sama skolioza również wpływa na zahamowanie wzrostu. Dzieci leczone operacyjnie mogą urosnąć po zabiegu jeszcze kilkanaście centymetrów.

Pozdrawiam

Dotyczy: Ortopedia Skolioza

Czy według badań to już menopauza?

Mam 48 lat, od jakiegoś czasu nieregularne miesiączki, a od trzech miesięcy wcale. W związku z tym nie wiem, który to dzień cyklu a wynik estradiolu wynosi 322, a fsh jest <0,10.Fsh sprzed 4 miesięcy to 107. Czy taka różnica...

Mam 48 lat, od jakiegoś czasu nieregularne miesiączki, a od trzech miesięcy wcale. W związku z tym nie wiem, który to dzień cyklu a wynik estradiolu wynosi 322, a fsh jest <0,10.Fsh sprzed 4 miesięcy to 107. Czy taka różnica w wynikach fsh jest normalna? Na opisie badania usg opisany jest lewy jajnik a o prawym nie ma wzmianki, podczas badania lekarz stwierdził, że jest schowany za macicą. Jak to wszystko się ma do płodności, czy cały czas trzeba się jeszcze zabezpieczać?

Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry! FSH jest hormonem stymulującym pracę jajników. Okres menopauzalny charakteryzuje się podwyższonym stężeniem FSH i obniżonym poziomem estradiolu. Pani wynik nie pozwala jeszcze na rozpoznanie menopauzy, ale jest to już okres okołomenopauzalny. Jeżeli chodzi o różnicę...

Dzień dobry!

FSH jest hormonem stymulującym pracę jajników.

Okres menopauzalny charakteryzuje się podwyższonym stężeniem FSH i obniżonym poziomem estradiolu.

Pani wynik nie pozwala jeszcze na rozpoznanie menopauzy, ale jest to już okres okołomenopauzalny.

Jeżeli chodzi o różnicę wyniku badania FSH to jest ono związane z fazą cyklu miesiączkowego, dlatego jego wyniki mogą się różnić.

Uważam, że pacjentki po wystąpieniu ostatniej miesiączki jeszcze przez 12 miesięcy powinny używać zabezpieczenia.

Pozdrawiam!

Dotyczy: Menopauza

Czy wyniki morfologii krwi w szóstym tygodniu ciąży są prawidłowe?

Proszę o interpretację wyników morfologii: HGB 11,4 (norma od 12), HCT 34,6 (norma od 36), MPV 12,1 (norma do 12), LYM 0,97 (norma od 1), EOS 0,03 (norma od 0,10), EOS % 0,7 (norma od 1,0), reszta w normie nadmieniam, że jestem w szóstym tygodniu ciąży. Dziękuję.
Redakcja abcZdrowie
  Witam serdecznie! Niestety nie przytoczyła Pani wszystkich wyników badań, co uniemożliwia dokładne przeanalizowanie wyników. Dodatkowo warto pamiętać, że w interpretacji morfologii konieczna jest ocena stanu klinicznego pacjenta, jego obecnych dolegliwości jak i chorób przewlekłych. Parametry HGB, HCT, MPV są...

 

Witam serdecznie!

Niestety nie przytoczyła Pani wszystkich wyników badań, co uniemożliwia dokładne przeanalizowanie wyników. Dodatkowo warto pamiętać, że w interpretacji morfologii konieczna jest ocena stanu klinicznego pacjenta, jego obecnych dolegliwości jak i chorób przewlekłych.

Parametry HGB, HCT, MPV są elementami oceny układu czerwonokrwinkowego. Brakuje tutaj informacji na temat liczby erytrocytów. Zakładam zatem, że są one w normie, choć pewnie są raczej w dolnych jej granicach. Obniżenie wspomnianych parametrów przemawia za rozwijającą się niedokrwistością mikrocytarną, najczęściej związaną z niedoborem żelaza. Taki stan powinien skłonić Panią do modyfikacji diety polegającej na włączeniu produktów bogatych w żelazo. Istotne jest łączenie posiłków tak, by zawierały posiłki z żelazem i witaminą C, która ułatwia wchłanianie pierwiastka. Jest to istotne tym bardziej, że około 6 miesiąca ciąży pojawia się fizjologiczna niedokrwistość ciężarnych.

Eozynofilia oraz limfopenia mogą być obniżone zarówno w czasie ciąży jak i podczas infekcji wirusowej. Ze względu na niewielkie odchylenia od normy nie ma potrzeby do zmartwień.

Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego!
 

Dotyczy: Badanie krwi

Gęsta wydzielina z pochwy - czym może to być spowodowane?

Mam 16 lat i już długo nie miałam okresu. Z mojej pochwy wydziela się również gęsta żółto - biała wydzielina o charakterze budyniu, oraz swędzenie wewnątrz pochwy. Czym to może być spowodowane? Czy to coś groźnego? Muszę iść z tym do ginekologa?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie! Upławy o charakterze twarożku, o nieprzyjemnym zapachu lub z towarzyszącym świądem świadczy o infekcji grzybiczej. Jest to stan, który wymaga bezwzględnego leczenia pod opieką ginekologa. W trakie wizyty lekarz ustali etiologię infekcji i zaordynuje odpowiednie leczenie. Leki wydawane...

Witam serdecznie!

Upławy o charakterze twarożku, o nieprzyjemnym zapachu lub z towarzyszącym świądem świadczy o infekcji grzybiczej. Jest to stan, który wymaga bezwzględnego leczenia pod opieką ginekologa. W trakie wizyty lekarz ustali etiologię infekcji i zaordynuje odpowiednie leczenie. Leki wydawane są wyłącznie na receptę.

Niestety nie precyzujesz w swoim poście, kiedy była Twoja miesiączka. Rozumiem, że pod określeniem "długo" kryje się znaczące wydłużenie cyklu. Infekcje narządów rodnych mogą wydłużać cykl, więc nie ma podstaw do obaw. Wyleczenie infekcji unormuje Twoje cykle.

Pozdrawiam.

Brązowe plamienie - dlaczego wystąpiło w trakcie brania tabletek?

Tabletki antykoncepcyjne (Cilest) biorę już od 3ch lat. Kilka dni temu miałam dużo stresu brałam NeoPersen, a oprócz nich tabletki na włosy (belissa piękne włosy) oraz cynk. Ostatnio nie robiłam przerwy 7 dniowej pomiędzy jednym blistrem a drugim tabletek...

Tabletki antykoncepcyjne (Cilest) biorę już od 3ch lat. Kilka dni temu miałam dużo stresu brałam NeoPersen, a oprócz nich tabletki na włosy (belissa piękne włosy) oraz cynk. Ostatnio nie robiłam przerwy 7 dniowej pomiędzy jednym blistrem a drugim tabletek (wynikło to z tego, że po raz pierwszy zapomniałam wziąć tabletkę, a był to trzeci tydzień. Zgodnie z ulotką, jeżeli był to trzeci tydzień, a przerwa pomiędzy jedną, a drugą tabletką wyniosła więcej jak 34 godziny (minęło 39), nie robi się przerwy między blistrami - tak też zrobiłam). Przeraziłam się tak długą przerwą i dlatego, gdy tylko sobie przypomniałam o tabletce wzięłam dwie na raz koło 9tej rano, a później normalnie już o 19tej kolejną. Teraz jestem w trakcie kończenia drugiego opakowania (za tydzień powinnam normalnie mieć miesiączkę) i nagle wystąpiło plamienie. Plamienie nie jest obfite a raczej można powiedzieć, że jest to śluz zabarwiony na lekko brązowy kolor. Czy to jest skutek braku przerwy pomiędzy opakowaniami, choroba a może ciąża? Fakt, że ostatnio do stosunku doszło dwa tygodnie temu ( jeszcze za nim zaczęłam brać NeoPersen). Innych objawów nie mam.

Redakcja abcZdrowie
Witam! Plamienie, o którym Pani wspomina może być wynikiem zmiany w schemacie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, a co za tym idzie modyfikacji poziomu hormonów w organizmie. Jest ono częstym objawem, który towarzyszy doustnej antykoncepcji i najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem Pani problemu. Nie...

Witam!

Plamienie, o którym Pani wspomina może być wynikiem zmiany w schemacie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, a co za tym idzie modyfikacji poziomu hormonów w organizmie. Jest ono częstym objawem, który towarzyszy doustnej antykoncepcji i najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem Pani problemu.

Nie ma pewnej na 100 % metody antykoncepcji. Stosując tabletki idealnie wg instrukcji skuteczność wynosi ok. 99,9%. W praktyce jednak bardzo często występują czynniki zakłócające, jak np. wymioty, biegunka, antybiotykoterapia, zapominanie, itp. Biorąc pod uwagę powyższe przyczyny skuteczność spada do ok. 92%.
Gdy w czasie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych dojdzie do sytuacji, w której są wątpliwości, czy to ciąża należy zrobić test ciążowy (jego skuteczność to około 99%).


Pozdrawiam serdecznie!  

Badanie morfologiczne - interpretacja wyników krwi

To są wszystkie moje parametry: leukocyty 11,5 (3,5-10,0) erytrocyty 4,76 (3,80-5,80) hemoglobina 11,5 (11,0-16,5) hematokryt 37,3 (35-50) MCV 78,42 (80-97) MCH 24,22 (26,5-33,5) MCHC 30,82 (32,0-36,0) płytki krwi 242 (150-390) limfocyty 15,1% (25-40) neutrofile 74,7 (50-70) limfocyty 1,7 tys/ul (1-4)...

To są wszystkie moje parametry: leukocyty 11,5 (3,5-10,0) erytrocyty 4,76 (3,80-5,80) hemoglobina 11,5 (11,0-16,5) hematokryt 37,3 (35-50) MCV 78,42 (80-97) MCH 24,22 (26,5-33,5) MCHC 30,82 (32,0-36,0) płytki krwi 242 (150-390) limfocyty 15,1% (25-40) neutrofile 74,7 (50-70) limfocyty 1,7 tys/ul (1-4) Eo, Bazo, Mono 1,2 tys/ul (0,2-1,0) neutrofile 8,6 tys/ul (2-7) RDW-CV 16 (10,0-15,0) PDW 17,41 (10,0-18,0) MPV 13,81 (6,5-11,0) P-LCR 55,01 %. Niektóre są prawidłowe, ale niestety nie wszystkie. Niektóre są zawysokie bądź zaniskie. Czy są dobre czy raczej powinnam się skonsultować z lekarzem? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie
Witam, Poziom hemoglobiny jest w dolnej granicy normy. Ponieważ MCV, MCH oraz MCHC są obnżone należy wykluczyć niedobór żelaza. Dlatego warto wykonać pobranie krwi w kierunku oznaczenia poziomu żelaza. Również poziom białych krwinek nie jest prawidłowy. Jest...

Witam,
Poziom hemoglobiny jest w dolnej granicy normy. Ponieważ MCV, MCH oraz MCHC są obnżone należy wykluczyć niedobór żelaza. Dlatego warto wykonać pobranie krwi w kierunku oznaczenia poziomu żelaza.
Również poziom białych krwinek nie jest prawidłowy. Jest ich trochę za dużo. Wprawdzie odchylenie od normy nie jest duże. Natomiast jest za dużo neutrofili przy zmniejszonej liczbie limfocytów. Podwyższona liczba białych krwinek z przewagą neutrofili może świadczyć o stanie zapalnym w organizmie.
Wyniki powyższych badań nie wykazują dużych odchyleń od normy. Jednak należy pamiętać, że nie można ich dokładnie zinterpretować bez zebrania dokładnego wywiadu oraz zbadania pacjenta. Dlatego należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.
Pozdrawiam

Dotyczy: Badanie krwi

Dlaczego mam zawroty i czuję ucisk w głowie - jakie badania powinnam wykonać?

Witam, od kilku dni mam zawroty głowy podczas chodzenia, uczucie ucisku i ciepła w tylnej, dolnej części głowy. Jestem też bardziej senna.
Redakcja abcZdrowie
  Witam serdecznie! Opisywane przez Panią dolegliwości mogą mieć różne podłoże. Do ustalenia przyczyny występujących objawów konieczne jest zebranie z Panią szczegółowego wywiadu i przeprowadzenie pełnego badania lekarskiego. Zmęczenie, senność, bóle głowy okolicy potylicznej z towarzyszącymi zawrotami głowy najczęściej...

 

Witam serdecznie!

Opisywane przez Panią dolegliwości mogą mieć różne podłoże. Do ustalenia przyczyny występujących objawów konieczne jest zebranie z Panią szczegółowego wywiadu i przeprowadzenie pełnego badania lekarskiego.

Zmęczenie, senność, bóle głowy okolicy potylicznej z towarzyszącymi zawrotami głowy najczęściej spowodowane są wysokim ciśnieniem tętniczym krwi. Jeśli nie ma Pani możliwości zmierzenia sobie ciśnienia w domu, zawsze może Pani poprosić o to pielęgniarkę w przychodni. Optymalnie byłoby jak najszybciej skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który nie tylko zmierzy ciśnienie, ale i zbada Panią całkowicie.
Wskazane jest również wykonanie badań laboratoryjnych krwi, w tym morfologii i TSH.

Pozdrawiam

Brak miesiączki - ból jajnika

Witam. Mam 19 lat. Miesiączkuję nieregularnie (ale okres zwykle dostaję między 21-28 dniem cyklu). Ostatnią miesiączkę miałam 8 czerwca. 28 czerwca uprawiałam petting z chłopakiem. Nie doszło do wytrysku. Boję się jednak, że jakaś część płynu przed wytryskiem mogła zostać...

Witam. Mam 19 lat. Miesiączkuję nieregularnie (ale okres zwykle dostaję między 21-28 dniem cyklu). Ostatnią miesiączkę miałam 8 czerwca. 28 czerwca uprawiałam petting z chłopakiem. Nie doszło do wytrysku. Boję się jednak, że jakaś część płynu przed wytryskiem mogła zostać przeniesiona palcami partnera do mojej pochwy. Do dziś nie dostałam miesiączki, ani nie odczułam żadnych jej oznak - wręcz przeciwnie - z mojej pochwy wydobywa się śluz, jak gdybym była w nowym (?) cyklu. Dodam, że bezpośrednio po pettingu śluz zaczął powoli zanikać, a kilka dni temu wrócił z powrotem. Ponad to dziś boli mnie prawy jajnik (tak myślę, że to jajnik). Co może mi dolegać? Jak długo mam czekać, aby iść do lekarza (jeśli jest taka potrzeba)? PS. Od kilku miesięcy zauważyłam pojedyncze czarne włoski na mojej brodzie.

Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie! Do wspomnianego stosunku doszło w 20 dniu cyklu. Biorąc pod uwagę nawet najdłuższy Pani cykl, możemy stwierdzić, że były to dni niepłodne. Dodatkowo, jak sama Pani pisze nie doszło do wytrysku. Płyn preejakulacyjny zawiera śladowe ilości plemników zdolnych...

Witam serdecznie!

Do wspomnianego stosunku doszło w 20 dniu cyklu. Biorąc pod uwagę nawet najdłuższy Pani cykl, możemy stwierdzić, że były to dni niepłodne.

Dodatkowo, jak sama Pani pisze nie doszło do wytrysku. Płyn preejakulacyjny zawiera śladowe ilości plemników zdolnych do zapłodnienia. Warunkiem jest jednak pełna penetracja. Nie ma szans na zapłodnienie poprzez przeniesienie preejakulatu na dłoni do pochwy. Może być Pani zatem spokojna. Oczywiście, jeżeli podejrzewa Pani ciążę, zawsze może Pani wykonać test ciążowy. Wiarygodne wyniki uzyskuje się zwykle dopiero 14 dni po ryzykownym zbliżeniu.

Wydaje się zatem, że opóźnienie miesiączki spowodowane jest innymi czynnikami. Do najczęstszych należy zmiana klimatu, przewlekły stres, restrykcyjna dieta, wzmożony wysiłek. Trudno jednoznacznie powiedzieć, co mogło spowodować wydłużenie cyklu w Pani przypadku.

W obecnej sytuacji radziłabym poczekać jeszcze kilka dni. Jeśli miesiączka nie pojawi się 14 dni po spodziewanym terminie należy udać się do ginekologa. Ból jajnika przemawia raczej za nadchodzącą menstruacją.

Włoski okolicy brody, piersi, brzucha mogą być objawem hirsutyzmu. Warto wspomnieć o nich lekarzowi, który zleci Pani badania diagnostyczne w tym kierunku.

Pozdrawiam.

Patronaty