Czy tym sposobem plemniki mogą się przedostać do pochwy?

Czy w ten sposób można zajść w ciążę? Czy plemniki mogą ożyć, jeżeli partner skończył na brzuchu, po tym od razu się wytarłam, godzinę później wzięłam prysznic. Czy możliwe jest że plemniki żyły jeszcze na mojej skórze i w kontakcie z ciepłą wodą mogły ożyć i przedostać się do pochwy?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

absolutnie jest to niemożliwe. Plemniki są bardzo wrażliwe m.in. na warunki atmosferyczne – po ejakulacji przeżyć mogą tylko wilgotnym środowisku dróg rodnych kobiety. Zarówno temperatura otoczenia na zewnątrz, jak i brak odpowiedniej wilgotności sprawiają, że plemniki nie są w stanie przeżyć i z pewnością nie doprowadzą do zapłodnienia po upływie takiego czasu, o jakim Pani pisze. Choć do końca nie wiadomo jak długo plemniki mogą przetrwać poza pochwą, to zdecydowanie maksymalny czas to nie więcej niż kilkanaście minut przy wyjątkowo sprzyjających im warunkach.

Być może Pani wątpliwości rozwieją także odpowiedzi naszych ekspertów na te pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/sperma-na-brzuchu-a-mozliwosc-zaplodnienia oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-po-wytrysku-na-brzuch-mozna-zajsc-w-ciaze.

Pomijając ten aspekt, proszę pamiętać, że wykluczone jest także, by plemniki dostały się do dróg rodnych i doprowadziły do zapłodnienia podczas kąpieli pod prysznicem,

Zatem nie ma Pani powodu do obaw, a o czynnikach ryzyka i prawdopodobieństwie ciąży może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/prawdopodobienstwo-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.