Czy moje objawy wskazują na chorobę tarczycy?

Od około roku leczę sie na niedoczynność tarczycy, miewałem drastycznie obnizone samopoczucie przez co zaniedbałem kontakty z ludzmi. Mam wrażenie że nabawiłem sie kilku lęków które nie dają mi spokoju po dziś dzień i wywołują u mnie nieustanny stres i niepokój, w dodatku moja pamięć i koncentracja zostały znacznie pogorszone, czasami mam problem nawet z ułożeniem i wypowiedzeniem zdania poza tym zauważyłem że często plącze mi sie język. Według mojego lekarza prowadzącego, hormony tarczycy zostały wyrównane. Zdarzają sie dni w których czuję sie dobrze i siła stresu jaką wywołują lęki jest mniejsza, niestety są to tylko pojedyńcze dni. Żauważyłem że spadło również libido. Czy za te lęki, obniżone samopoczucie oraz libido i reszte rzeczy wypisanych przeze mnie rzeczy odpowiada ciągle tarczyca? Czy może powinienem zgłosić sie do psychologa lub psychiatry?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie sposób tylko na podstawie opisu symptomów i bez wglądu w wyniki badań ocenić, czy przyczyną Pańskich dolegliwości jest niedoczynność tarczycy. Niestety choroba ta może objawiać się wieloma symptomami, niekiedy nawet nieswoistymi dla niedoczynności tarczycy. Stąd często odróżnienie objawów tej choroby od innego schorzenia jest bardzo trudne.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem, z niego dowie się Pan więcej na temat niedoczynności tarczycy: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie.

Zazwyczaj wyjątkowo nasilone dolegliwości, w tym także stany depresyjne, nerwowość i inne pojawiają się przy nieleczonej niedoczynności tarczycy. Jeżeli jednak endokrynolog uważa, że dzięki leczeniu poziom hormonów tarczycy wrócił do normy, to również przykre dolegliwości powinny ustąpić lub przynajmniej objawiać się z mniejszym natężeniem.

Skoro wciąż doskwiera Panu niepokój czy stany lękowe utrudniające normalne funkcjonowanie, to zdecydowanie jest to wskazanie do skonsultowania się z psychiatrą lub psychologiem.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/nerwica-lekowa-przyczyny-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.