100 kg wagi u nastolatka

Witam !Mam 15 lat i jestem chłopakiem , mam 183cm wzrostu i 100kg wagi. Muszę schudnąć ponieważ wstydzę sie swojego ciała. Mam cycki których nie powinno być u chłopaka w takim wieku ... Bardzo pragnę schudnąć. Może podacie mi jakąś propozycję diety lub ćwiczeń ! Sam nie wiem co mam robić ! POMOCY !!!

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Podstawowym zaleceniem w tym przypadku jest regularność - zarówno ćwiczeń jak i odżywiania się.
Dieta powinna być bardzo urozmaicona, bogata w pełnoziarniste produkty zbożowe takie jak ciemne pieczywo, kasze, makarony, brązowy ryż, płatki owsiane i razowe. Powinny się w niej codziennie znaleźć również produkty będące źródłem pełnowartościowego białka - chude mięso i ryby, produkty mleczne o niższej zawartości tłuszczu.
Unikać należy natomiast słodyczy, tłustych potraw, dosładzanych napojów (w tym napojów typu cola, soków, wód smakowych), słonych przekąsek (chipsy, paluszki), potraw smażonych.
Bardzo ważna jest też codzienna aktywność fizyczna - minimum 45 min dowolnego sportu.