Jaka dieta i ćwiczenia na masę mięśniową dla 15-latka

witam! Mam na imię Mateusz. Mam 15 lat waga ok. 75 kg. wzrost 186 cm. chce schudnąć i nabbrac masy mięśniowej, Jakich ćwiczen powinienem wykonywać i jaka dieta?

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
W zakresie diety zalecam regularność spożywania posiłków (5 dziennie w odstępach co ok. 4h). Ważne jest też unikanie żywności typu fast food, słodyczy (w tym również napojów słodzonych - soków, nektarów i wód smakowych) i słonych kalorycznych przekąsek.
Źródłem białka w diecie, (składnika budulcowego, niezbędnego m.in. do budowy tkanki mięśniowej , powinno być przede wszystkim chude mięso, ryby, niskotłuszczowe produkty mleczne i jajka.
Z produktów zbożowych najlepiej wybierać pełnoziarniste: makaron razowy, brązowy ryż, kasze, płatki owsiane.
Należy też pamiętać o codziennym spożywaniu świeżych warzyw i owoców- są źródłem witamin i składników mineralnych oraz obfitują w błonnik.
Zbudowanie masy mięśniowej możliwe jest poprzez regularne ćwiczenia - każdego dnia ok 45 min. Polecam pływanie, bieganie, jazdę na rowerze oraz każdą inną formę sportu, w zależności od preferencji.