80 dni diety i 3 dni obżarstwa a możliwość przytycia na udach

Czy to możliwe, że jeżeli odchudzałam się prawie 80 dni i sporo schudłam w nogach i zrobiłam sobie 3 dni obżarstwa w święta, jadłam naprawdę wielkie ilości jedzenia to możliwe, że przytyłam na udach i wyglądam tak jak przed dietą? Czy to tylko opuchlizna albo coś w tym rodzaju? Waga pokazuje mi o 3,5 kg więcej, ale na nogach widać straszną różnicę. Najbardziej na udach, między nimi, mam mniejszy odstęp. To możliwe tak przytyć w tak krótkim czasie?

Dzień dobry,

trudno mi odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie jeśli nie mam informacji o tym jak zbilansowana była dieta przez ostatnie 80 dni, ile energii dostarczała. Ważne jest też to ile dokładnie Pani schudła podczas diety, jakie były obwody ud przed i po Świętach oraz ile dokładnie kalorii pani przyjęła w Święta, ponieważ obżarstwo to pojęcie względne.

Generalnie aby przytyć kilogram, trzeba dostarczyć organizmowi 7000 kcal więcej w stosunku do jego zapotrzebowania. Strzelam, że Pani dobowe zapotrzebowanie to 1600 kcal (jest to teoretyczny przykład bez dokonania obliczeń). Jeżeli rzeczywiście w Święta dostarczyła Pani organizmowi 29300 kcal czyli o 24500 kcal więcej niż powinna to możliwe, że przytyła Pani 3,5 kg.

Natomiast nie musi tak być! Całkiem możliwe, że jeszcze trwa proces trawienia Świątecznych przysmaków lub doszło do zatrzymania płynów w organizmie. Wahania wagi często spowodowane są też cyklem miesięcznym.

Jeżeli odchudzała się Pani pod okiem dietetyka w sposób racjonalny bez stosowania głodówek, zachęcam do jak najszybszego powrót do diety i aktywności fizycznej. Wtedy po 3 dniach obżarstwa szybko nie powinno zostać śladu :)

Pozdrawiam serdecznie,
Alicja Skubis