Anemia a piwo

Witam. Od pewnego czasu cierpię okresowo na anemię. Okresowo, bo nawet robiłem sobie badania krwi i bywa tak, że przez pół roku jest wszystko ok., a potem coraz gorzej się czuję i pojawia się anemia, czasami nawet bardzo silna. Pewnego dnia zauważyłem, że jak wypiję parę piw (powyżej 2 litrów), to na drugi dzień nawet dostaję wymiotów, drętwieją mi palce, silny pot, mam wrażenie niedotlenienia. Ostatnio zdarzyło się, że przez dwa tygodnie prawie codziennie piłem po 2-3 piwa i bardzo osłabłem, czuję, że anemia się bardzo nasiliła. Dużo szukałem w Internecie, odwiedzałem kilku lekarzy, ale wszyscy z niepohamowanym uśmiechem reagowali na to, co ode mnie słyszeli. Najbardziej ciekawe jest to, że potrafię wypić 0,5 l wódki i nigdy nie mam tak silnych objawów jak po 4 piwach, nawet nie potrafię się tak mocno upić wódką jak piwem. Bardzo proszę o jakąś informację, w jakim kierunku robić badania. Mam pomysł, by zrobić sobie 3 badania krwi z rządu, przed piwem, w czasie picia piwa i na drugi dzień. Jestem zmuszony do ciągłego łykania preparatów żelazowych, a z piwa raczej nie zrezygnuję, bo je lubię. Serdecznie proszę o jakąś pomoc. Mam ok. 30 lat, 82 kg wagi ciała, 183 cm wzrostu,
ponad rok temu

Witam serdecznie.

Jeżeli okresowo występuje u Pana anemia z niedoboru żelaza wskazane byłoby wykonanie diagnostyki w celu ustalenia przyczyn tego schorzenia. Należą do nich ukryte źródła krwawienia bądź zaburzenia wchłaniania żelaza. Pewną wskazówką może tu być przewlekłe nadużywanie alkoholu przez Pana, z epizodami zatrucia alkoholowego (świadczą o tym podawane objawy). U osób z problemem alkoholowym często występuje nieżyt żołądka lub choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, w której przebiegu dochodzi do anemii na skutek przewlekłego krwawienia z błony śluzowej żołądka. Dodatkowo należy wspomnieć o toksycznym działaniu alkoholu na układ krwiotwórczy. Proszę zatem zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego, który zaleci dalsze postępowanie diagnostyczne, samodzielne wykonywanie badań na własną rękę mija się z celem.