Anemia i niska waga u 11-latka

Moj synek ma 11 lat. Od urodzenia był niejadkiem. Do tego stopnia ze nie je prawie owoców i warzyw . Ma awersje do nowych produktów. Szczególnie nie toleruje czerwonych,różowych i nowości. Je mięso ,ziemniaki ,ryż,kanapki. wazy tylko 26 kg. J teraz z badań wyszło ze ma anemię . Jestem załamana. Skad ta niechęć do jedzenia? Dietetyczka zasugerowała ze to moga być kłopoty sensoryczne. Niestety do gabinetu nie chciał wejść wiec nie da sobie pomoc gdyz nie chce iść do psychologa. Co robic

Przy niedożywieniu organizm wykazuje duże niedobory witamin i minerałów. Mogą one przyczyniać się do braku apetytu. Sugerowałabym oznaczenie witaminy D3. W przypadku niedoboru 25(OH)D (pon. 10 ng/ml) wymagana jest suplementacja nawet 5000 IU/dobę przez 3 miesiące (Polskie zalecenia dotyczące profilaktyki niedoborów witaminy D – 2009). Suplementacja powinna też dotyczyć innych witamin, być może wapnia. Potrzebna jest bezpośrednia konsultacja z lekarzem oraz wykonanie kompleksowych badań. Zaleciałabym w pierwszej kolejności zastosować synbiotyk (probiotyk z oligocukrami). Podawany równolegle z suplementami witaminowo-mineralnymi powinien zwiększyć apetyt u dziecka.