Badania pozwalające stwierdzić brak witamin

Jakie badania powinnam zrobić, aby dowiedzieć się jakich witamin brakuje w moim organizmie?

Może Pani oznaczyć sobie stężenie poszczególnych witamin we krwi.Radziłbym jednak wcześniej zapoznać się z klinicznymi objawami niedoborów poszczególnych witamin i wtedy wykonywanie wszystkich badań nie będzie konieczne. Z pewnością warto oznaczyć sobie stężenie wit D 3 25 (OH), ponieważ w okresie jesienno-zimowym u znacznej części osób dorosłych mogą występować niedobory tej witaminy, bez współistniejących objawów sugerujących zbyt niskie stężenie tej witaminy we krwi. A jesli wystąpi niedobór, warto wprowadzić suplementację.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz