Zbilansowana dieta nie wymaga dodatkowej suplementacji witamin, jeść dużo warzyw, ewentualnie zapytac w aptece o preraraty wielowitaminowe, ale zawsze lepiej przyswajalne sa witaminy z pokarmu, a nie tabletki
Codzienna, zbilansowana dieta, czyli taka, która dostarcza organizmowi w odpowiedniej ilości składniki energetyczne i odżywcze, powinna w pełni zaspokoić codziennie zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Bez specjalnych wskazań (wynikających ze zdiagnozowanych niedoborów i powiązanym z tym zjawiskiem niebezpieczeństwem wystąpienia różnych chorób) nie ma potrzeby suplementacji. Wchłanianie witamin i minerałów z suplementów jest często ograniczone, dlatego zalecamy spożywanie naturalnych produktów. W przypadku Pani córki skupilibyśmy się przede wszystkim na odpowiednio dobranej diecie oraz aktywności fizycznej, która pozwoli w bezpieczny sposób stracić tkankę tłuszczową. Należy pamiętać, że diety cud nie istnieją, dlatego najważniejsza jest zmiana nawyków żywieniowych. Dieta redukcyjna powinna obejmować wszystkie grupy produktów spożywczych, tzn. produkty zbożowe, produkty mleczne, warzywa i owoce, mięsa oraz tłuszcze, dobrane w odpowiednich proporcjach. Przy ograniczeniach kalorycznych, bardzo istotne jest precyzyjne dobieranie produktów w taki sposób, aby w pełni pokryć zapotrzebowanie organizmu. Proszę pamiętać o odpowiedniej podaży pełnowartościowego białka. Dodatkowo szczególną rolę przypisuje się wapniu, który, jak pokazują badania, korzystnie wpływa na redukcję masy ciała. Wapń znajduje się przede wszystkim w produktach mlecznych, ale także znajdzie go Pani w nasionach sezamu.
Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444
Dzień dobry,
Przy prawidłowo skonstruowanej diecie redukcyjnej, nie ma żadnej konieczności suplementacji diety. Warto pamiętać o odpowiedniej podaży warzyw i owoców, które są świetnym źródłem witamin i składników mineralnych. Dodatek owocowo-warzywny (warzywa i owoce świeże, sałatki, zupy, soki i inne) powinny być dodatkiem do każdego posiłku. Polecam szczególnie warzywa i owoce sezonowe, najlepiej lokalne. Charakteryzują się one bowiem największą wartością odżywczą.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Wegetarianizm u 13-latki – odpowiada Mgr inż. Natalia Ciesielczuk
- Dieta a wafle ryżowe – odpowiada Roma Wojtewicz
- Jakie witaminy wspomagają procesy metaboliczne? – odpowiada Dr n. med. Aneta Kościołek
- Zbilansowany jadłospis przy diecie 1500 kalorii – odpowiada Roma Wojtewicz
- Dieta dla 13-letniej córki z kamicą nerkową – odpowiada Mgr Paulina Szczechowicz
- Jaką dietę stosować przed ciążą? – odpowiada Mgr Joanna Wardenga
- Jakie są najlepsze witaminy na zmęczenie? – odpowiada mgr Joanna Arciszewska
- Wpływ diety wegetariańskiej na rozwój dzieci – odpowiada Roma Wojtewicz
- Jak dostarczyć 3-letniemu dziecku magnez, wapń, potas i żelazo w diecie? – odpowiada Ewa Kozłowska
- Jaką dietę stosować na zbyt duży cholesterol? – odpowiada Magdalena StusiĹska
artykuły
Pięć najczęstszych pytań o dietę wegetariańską. Odpowiada dietetyk
Polacy coraz chętniej ograniczają mięso. Niektórzy
Czy w lecie także należy przyjmować witaminę D? Rozmowa z dietetyczką
Informacja prasowa OSAVI Z badań wynika, że dwóch
Dieta matki karmiącej - jadłospis, suplementy diety
Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywieni