Anemia po zapaleniu płuc

Witam, w październiku przeszłam zapalenie płuc. Byłam leczona stertą antybiotyków. Od tamtego czasu miewam ciągłe problemy ze zdrowiem. Od dłuższego czasu zaobserwowałam, że chodzę przemęczona. Śpię po 8-9 h i nie mogę się z rana podnieść do pracy. Zaczęły wypadać mi włosy i pojawiły się przesunięcia w cyklu menstruacyjnym. W listopadzie w ogóle miesiączka się nie pojawiła i w grudniu ginekolog podał leki na wywołanie miesiączki. W zeszłym tygodniu zrobiłam morfologię: leukocyty 5,29, erytrocyty 3,97, hemoglobina 11,8, hematokryt 35,00, MPV 13,00, PDW 19,00. Dodatkowo oznaczenie tsh było w normie, a na ustabilizowanie cyklu dostałam tabletkę antykoncepcyjną, po której mam jakieś krwawienia. Czy to oznaka jakiejś choroby? Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Izabela Brym
60 poziom zaufania

Witam.

Pani objawy mogą wynikać z obecności anemii. Nie podała Pani jednak wartości wszystkich parametrów (zwłaszcza MCV), więc nie jestem w stanie stwierdzić, jakie jest podłoże niedokrwistości, a co za tym idzie, jakie powinno być leczenie. Krwawienia w pierwszych miesiącach stosowania antykoncepcji hormonalnej mogą wystąpić, ale powinny zaniknąć po przyjęciu kilku (średnio 3) opakowań. Jeśli będą się nadal utrzymywać, powinna Pani udać się do swojego ginekologa.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty