Witam!
Odchudzanie się początkowo jest źródłem wielu pozytywnych doznań: poczucia kontroli, kompetencji, atrakcyjności. Zmiany neuroprzekażników oraz zmiany hormonalne powodują dobre samopoczucie, euforyczny nastrój, poprawę koncentracji.
Rezerwy organizmu jednak stopniowo się wyczerpują: pojawiają się problemy z pamiecią, koncentaracją, wywołując gorsze funkcjonowanie w szkole, pracy, zaburzenia nastroju, niepowodzenia w kontrolowaniu jedzenia i wagi prowadzą do narastającej frustracji.
Konsekwencją głodzenia się jest dysregulacja ośrodków głodu i łaknienia, powodując jadłowstręt. Do tego dołączają się zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, po przyjęciu pokarmu - przykre dolegliwości: bóle brzucha, wzdęcia, nudności, utrudniające powrót do prawidłowego odżywiania.
Nie wiem, jaka jest obecnie Pana masa ciała i BMI, prawdopodobne jest jednak rozpoznanie anoreksji. U meżczyzn częto jest ona poprzedzona nadwagą, a najczęstszym typem jest typ restrykcyjny (odchudzanie przez głodzenie się).
Podstawową metodą leczenia anoreksji jest psychoterapia. Wskazana jest konsultacja u lekarza psychiatry oraz internisty i endokrynologa. Pana wahania wagi moga zależeć również od zaburzeń hormonalnych, stąd wskazane jest wykonanie badań w tym kierunku.
Proszę nie zwlekać z decyzją o podjęciu leczenia, wczesna interwencja zwiększa szansę na skuteczną walkę z chorobą.
Polecam Panu zapoznanie z informacjami zawartymi w internecie:
http://antyproana.blox.pl/2009/07/Meska-sprawa.html
oraz na naszym portalu:
http://portal.abczdrowie.pl/anoreksja-jak-rozpoznac-objawy,
http://portal.abczdrowie.pl/objawy-anoreksji,
http://portal.abczdrowie.pl/skutki-anoreksji.
Pozdrawiam