Witam!
Zastanawiam się, jak długo trwało Twoje leczenie depresji, w jaki sposób byłaś leczona, czy terapia była skuteczna. Depresja jest najczęściej występującym powikłaniem anoreksji. Jednym z jej objawów może być zmniejszenie apetytu i spadek masy ciała. Towarzyszące objawy depresji utrudniają skuteczną walkę z anoreksją, dlatego też zaleca się przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych. Psychiatra może zalecić leki, które poprawiają nastrój, a jako dodatkowy efekt zwiększają łaknienie. Leczenie epizodu depresyjnego powinno trwać co najmniej pół roku. Stąd polecam Ci gorąco wizytę u psychiatry, który oceni wskazania do leczenia przeciwdepresyjnego.
Nie zniechęcaj się trudnościami, jakie teraz przeżywasz. Spadek apetytu i jadłowstręt jest fizjologiczną reakcją na głodzenie się: stąd pochodzi nazwa tej choroby - jadłowstręt psychiczny. Dlatego ważne jest jednak jedzenie "na przymus", nie możesz teraz polegać na swoim uczuciu głodu i sytości - ośrodek w mózgu, który reguluje te procesy został rozregulowany w trakcie odchudzania się.
Twoja dzienna podaż kalorii jest zbyt mała, zwiększanie jednak wartości kalorycznej i objętości pokarmów powinno odbywać się stopniowo. Przyjmowanie zbyt dużej ilości pokarmów może powodować początkowo przykre dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Wskazana jest konsultacja z dietetykiem, który rozpisze odpowiednią dietę.
Zarówno w anoreksji, jak i w depresji bardzo pomocna jest psychoterapia. Wspaniale, że nawiązałaś kontakt z osobą specjalizującą się w leczeniu zaburzeń odżywiania. Terapeuta zdaje sobie sprawę Twoich trudności i wątpliwości, dotyczą one większości osób walczących z tą chorobą.
Im wcześniej rozpoczniesz skuteczne, profesjonalne leczenie, tym większa szansa na całkowity powrót do zdrowia.
Pozdrawiam i życzę sukcesów.