Czy mogę mieć anoreksję mając 19 lat?

Martwię się, że mam anoreksję albo inne zaburzenia odżywiania. Moje BMI wynosi 14.9, ciągle jestem zmęczona, senna, nie chce mi się jeść do takiego stopnia, że nawet jak czuje głód to nie wstanę żeby zrobić sobie coś do jedzenia, okres mam znowu nieregularny, mam dziwny ból pleców (nie mogę rozluznic kręgosłupa) i zauważyłam, że moja skóra zrobiła się blada. Nie mogę też przytyć bo boję się tego, że będę chora. Ustalam sobie, że moja waga nie może przekroczyć 45kg (teraz ważę 40kg). Co mam zrobić? Boję powiedzieć o tym rodzicom, bo wiem że będą mnie obwiniać za to, że doprowadziłam się do takiego stanu.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Pani BMI jest bardzo niskie i oznacza niedożywienie III stopnia, czyli wygłodzenie. To stan groźny dla życia i zdrowia, dlatego należy wykonać podstawowe badania oraz działania mające na celu przywrócenie prawidłowej wagi.

Niepokojące są również objawy, takie jak ciągłe zmęczenie, senność, niechęć do jedzenia i bóle pleców. Nieregularne miesiączkowanie jest z pewnością związane ze zbyt niską wagą, a blada skóra może oznaczać anemię. Koniecznie proszę więc udać się do lekarza, aby wykonać badania oraz do specjalisty zdrowia psychicznego, a więc psychologa/psychoterapeuty.

Anoreksja jest zaburzeniem odżywiania i jak każde zaburzenie należy ją leczyć. Choć leczenie bywa trudne i długotrwałe, to nie należy się zniechęcać. Bardzo ważna jest terapia, dzięki której zmieni Pani myślenie dotyczące odżywiania, nauczy się samoakceptacji oraz wzmocni poczucie własnej wartości.

Proszę spróbować porozmawiać z rodzicami o swoich odczuciach i emocjach związanych z odżywianiem. Z pewnością Pani pomogą.

Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny została opisana w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/anoreksja-jadlowstret-psychiczny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.