Czy to prawda, że wpędzam się w anoreksję?

Jestem dziewczyną, być może mam depresję, ale może tylko przesadzam... Mam 14 lat i słabą psychikę. Od 2 lat jestem nieszczęśliwie zakochana w chłopaku, który ma obecnie 17 lat. Moja przyjaciółka nie bierze nic serio, jest denerwująca i przy niej ciągle mam beznadziejny nastrój. Staram się wejść do klasowej elity, ale jedynym warunkiem, którego nie spełniam jest modny ubiór. Mam wyczucie stylu, ale rodzice traktują mnie jak dziecko i są skąpi w tej kwestii.

Mam BMI ok. 16,5, ale czuję się wiecznie gruba, znajomi powtarzają, że wpędzam się w anoreksję. Nic mnie nie cieszy, ciągle płaczę, nic mi się nie chce. Moje życie to dno. Parę razy się głodziłam i cięłam, ale każda opatrzona rana, czy powrót do jedzenia jest dla mnie jak kolejny dowód na to, że do niczego się nie nadaję. Co bym nie zrobiła, ogarnia mnie poczucie beznadziei. Każdego dnia udaję wesołą, ale to tylko pogarsza moją sytuację. Boję się poprosić kogoś o wizytę u specjalisty, bo mnie wyśmieją. Przyjmuję leki na alergię, R***, i L*** na odchudzanie. Co mam ze sobą zrobić?

Witam serdecznie,

Twoja obniżona samoocena i sposób myślenia na temat własnego wyglądu faktycznie wskazują na poważny problem.

Tym problemem może być anoreksja.

Wskazuje na to Twoje niskie BMI, jednym z kryteriów rozpoznania anoreksji jest BMI< 17,5 kg/m2. Kolejny warunek to nieprawidłowe postrzeganie swojej sylwetki (jako zbyt grubej), celowe odchudzanie się (dieta, tabletki odchudzające, przeczyszczające). Jeśli dodatkowo występują u Ciebie zaburzenia cyklu miesiączkowego, to rozpoznanie anoreksji jest bardzo prawdopodobne.

Depresja i samookaleczanie często towarzyszą anoreksji. Tego typu objawy mogą być powikłaniem wyczerpania organizmu i rozregulowania jego fizjologicznych mechanizmów, w tym - regulujących nastrój. Depresja towarzysząca anoreksji ma również przyczyny natury psychologicznej. Jest ścisle związana ze sposobem myślenia o sobie, swojej wartości, wyrażaniem emocji.

Samookaleczanie i głodzenie mogą być związane z chęcią przejęcia kontroli nad swoim organizmem, karania siebie, odwracania uwagi od nieprzyjemnych, niechcianych emocji. W ten sposób jednak niszczysz samą siebie, a także to, co mogło być do tej pory ważne: np. przyjaźń. Anoreksja najwcześniej odbija się właśnie na relacjach z innymi.

Co możesz zrobić? Konieczna jest konsultacja lekarska i zrobienie podstawowych badań laboratoryjnych, aby stwierdzić, czy nie doszło np. do groźnych zaburzeń elektrolitowch lub anemii.  Kolejny krok to konsultacja z lekarzem psychiatrą, najlepiej w ramach poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Lekarz postawi diagnozę i zaproponuje dalsze leczenie - najprawdopodobniej psychoterapię, czyli regularne spotkania z psychologiem. Ze względu na Twój wiek może polecić terapię rodzinną.

Jak najszybciej porozmawiaj o tym z rodzicami. Możesz spróbować porozmawiać na ten temat najpierw ze szkolnym psychologiem.

Koniecznie odstaw tabletki odchudzające!

http://portal.abczdrowie.pl/objawy-anoreksji

http://portal.abczdrowie.pl/skutki-anoreksji

http://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-anoreksji

http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-anoreksji

Serdecznie pozdrawiam