Ataki hypomanii u 17-latka

mój 17 letni syn(uczeń liceum,bardzo inteligentny)w ciągu 2 lat miał 4 napady zaburzonego zachowania,które idealnie pasuje do hypomanii,trwające ok 7-10 dni (gadatliwy,rozkojarzony,napastliwy,pogorszenie wynikow w nauce,kłopoty z zasypianiem,zawieranie nowych znajomości,nieposłuszeństwo wobec rodziny itp) Psychiatra zalecił Depakinę 2x500 potem 2x300mg,po dwoch mcach odrzucił leki,przekonany że jest w stanie nad tymi"górkami"zapanować.Po 6 mcach stabilizacji (bez leków)piąta zwyżka nastroju.SOS

Wiek nastoletni jest szczególnie trudny. Jednocześnie wymagania i naciski płynące z wewnątrz ciała jak i z zewnątrz (społeczne) mogą być trudne do przeżycia dla młodego człowieka. Proponuję wrócić do psychiatry. Musi być pod stałą obserwacją lekarza. Nie zaszkodzi również konsultacja z psychologiem.

Mgr Beata Szymik Psycholog, Zabrze

Objawy które pani opisuje mogą występować w mani ale mogę być też powodowane innymi rzeczami np: braniem narkotyków, bunt nastoletni, trudne sytuacje w ktorych znajduje się syn w danym momencie np związane ze szkołą. Nie sposób potwierdzić pani diagnozy.
Można zdiagnozować pojedyńczy epizod manii, a nie nawracające w takich sytuacjach diagnozuje się zaburzenia dwubiegunowe z naprzemiennymi maniami i depresjami. Pojedyńcze epizody mogą być o różnym nasileniu. Proponuje ponownie udać się do specjalisty psychiatry lub psychologa i zacząć od dokładnej diagnozy. Możliwe, że w przypadku pani syna bardziej potrzebana będzie rozmowa i terapii niż same włączenie leków.
Pozdrawiam
Beata Szymik