Witam. Opisała Pani kilka bardzo poważnych zmian w zachowaniu, które jednak nie są specyficzne, czyli mogą mieć bardzo różne przyczyny. Wydaje się mało prawdopodobne, żeby nie leżał u ich podłoża jakiś poważny problem, dlatego jeśli nie można tej sytuacji rozwiązać poprzez rozmowę z synem, koniecznie proszę udać się do specjalisty – psychologa lub psychoterapeuty. Syn jest pełnoletni, więc jest potrzebna jego zgoda, zarówno na rozmowę ze specjalistą jak i na ewentualny w niej udział innych członków rodziny, w tym Pani. Jeśli syn nie wyrazi zgody na konsultację, proszę pojść samodzielnie. Specjalista poprzez zadanie odpowiednich pytań w dłuższej rozmowie pomoże ustalić wstępne rozpoznanie problemu i doradzi dalsze postępowanie. Proszę potraktować tę sprawę jaką bardzo pilną, ponieważ opisywane przez Panią zachowania syna mogą być objawem wielu poważnych zaburzeń, z depresją i używaniem substancji psychoaktywnych włącznie. Do psychologa i psychoterapeuty w publicznej Poradni Zdrowia Psychicznego lub Poradni Psychologicznej potrzebne jest skierowanie (może je wypisać np.lekarz rodzinny).
Dzień dobry.
W oparciu o Pani opis można wysnuć pewne przypuszczenia, które wymagać będą odrębnej diagnozy. Zmiana zachowania Pani syna, objawiająca się spadkiem motywacji i aktywności wskazuje na wystąpienie jakiegoś nowego, zaburzającego wcześniejsze funkcjonowanie, elementu. Tym elementem mogą być różne sytuacje, np. pogorszenie relacji z rówieśnikami, trudne sytuacje w domu rodzinnym (np. popsute relacje między rodzicami), używanie przez syna środków psychoaktywnych, uzależnienie od komputera (które z kolei może być wywołane jeszcze innymi czynnikami), itp., itd. Można wysnuwać różne na ten temat mniej lub bardziej trafne hipotezy, jednak najprościej porozmawiać z synem i podzielić się z nim niepokojem dotyczącym jego funkcjonowania. Przebieg takiej rozmowy może być jednak różny, bo uzależniony od jakości Pani relacji z synem i jego zaufania do Pani. W przypadku trudności, sugerowałbym kontakt z psychologiem bądź grupą wsparcia dla rodziców dziećmi z problemami.
Pozdrawiam.
Witam,
pisze pani, że syn spędza dużo czasu przed komputerem. Jest to najbardziej popularny i łatwo dostępny "gadżet". Młodzież w każdej wolnej chwili korzysta z komputera, ponieważ tam spotyka innych a nie koniecznie musi wychodzić przy tym z domu. Jest to łatwe , tak jak napisałam wcześniej.
Poza tym może to być u niego w tym okresie życia bunt (jeśli nie dba o siebie, tak jak pani pisze), a może przeżył jakąś nieszczęśliwą miłość, jakieś odrzucenie. Proponowałabym szczerą rozmowę z synem, a jeśli to nie da rezultatu proszę zgłosić się do PZP, gdzie zbada go specjalista.
Pozdrawiam
Nie sposób powiedzieć co dzieje się z syem na podstawie tylko opoisu objawów. Mogą one być wynikiem zaburzeń, uzależnienia lub buntu nastoletniego. Może pan zacząć od szczerej rozmowy z synem, od pytania czy coś się dzieje, czy można mu jakoś pomóc. W takiej rozmowie należy się powstrzymać od osądzania, obwiniani czy moralizatorstwa. Jeśli syn bedzie chciał może pan zaproponowac mu pomoc specjalisty. Często zdecydowanie łatwiej porozmawiać z kimś obcyn, niezwiązanym niż ze swoimi bliskimi.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Uzależnienie od komputera u 18-latka – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Filmy Majkraft uzależniły 10-latka – odpowiada Mgr Agata Hensoldt-Jankowska
- Agresja słowna po zakazie gry na komputerze – odpowiada Mgr Edyta Kołodziej-Szmid
- Uzależnienie 14-latka od komputera – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Uzależnienie od gry w sieci u 26-latka – odpowiada Mgr Monika Kotlarek
- Uzależnienie od gier u 16-latka – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Jak rozmawiać z osobą uzależnioną od amfetaminy i alkoholu? – odpowiada Mgr Beata Kuryk-Baluk
- Agresywne zachowanie u 12-latka – odpowiada Mgr Justyna Szczygłowska
- W jaki sposób oduczyć syna grać w gry komputerowe? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Jak pomóc w zaburzeniach emocjonalnych u 8-latka? – odpowiada Mgr Barbara Szalacha
artykuły
Dzień Otwarty (NIE)WIDZIALNA NASTOLETNIA DEPRESJA
Bezpłatne konsultacje ze specjalistami, wykłady i
(Nie)widzialna nastoletnia depresja w 13. edycji kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji
Dane odnośnie depresji wśród polskich nastolatków
Problem ma nawet 34 proc. Polaków. "Przez lat 20 jadła te leki"
Psycholog i terapeuta w serwisie X zwróciła uwagę