Brak motywacji i aktywności, ogólna niechęć oraz chaos organizacyjny a zaburzenia emocjonalne u 18-latka

Czy brak aktywności, niechęć, chaos organizacyjny, brak motywacji może świadczyć o zaburzeniach emocjonalnych u osiemnastolatka ? Mam wrażenie że mój syn cofa się w rozwoju intelektualnym. Jeszcze tak niedawno bo trzy lata temu był najlepszym uczniem w klasie, miał wiele zainteresowań, uprawiał sport. Teraz spędza cały wolny czas przed komputerem czasem spotyka się z kolegami. Mimo że wybór szkoły był jego przemyślaną decyzją, wagaruje, zawalił rok. Nie sprząta pokoju i nie dba o siebie jak dawn

Witam. Opisała Pani kilka bardzo poważnych zmian w zachowaniu, które jednak nie są specyficzne, czyli mogą mieć bardzo różne przyczyny. Wydaje się mało prawdopodobne, żeby nie leżał u ich podłoża jakiś poważny problem, dlatego jeśli nie można tej sytuacji rozwiązać poprzez rozmowę z synem, koniecznie proszę udać się do specjalisty – psychologa lub psychoterapeuty. Syn jest pełnoletni, więc jest potrzebna jego zgoda, zarówno na rozmowę ze specjalistą jak i na ewentualny w niej udział innych członków rodziny, w tym Pani. Jeśli syn nie wyrazi zgody na konsultację, proszę pojść samodzielnie. Specjalista poprzez zadanie odpowiednich pytań w dłuższej rozmowie pomoże ustalić wstępne rozpoznanie problemu i doradzi dalsze postępowanie. Proszę potraktować tę sprawę jaką bardzo pilną, ponieważ opisywane przez Panią zachowania syna mogą być objawem wielu poważnych zaburzeń, z depresją i używaniem substancji psychoaktywnych włącznie. Do psychologa i psychoterapeuty w publicznej Poradni Zdrowia Psychicznego lub Poradni Psychologicznej potrzebne jest skierowanie (może je wypisać np.lekarz rodzinny).

Dzień dobry.
W oparciu o Pani opis można wysnuć pewne przypuszczenia, które wymagać będą odrębnej diagnozy. Zmiana zachowania Pani syna, objawiająca się spadkiem motywacji i aktywności wskazuje na wystąpienie jakiegoś nowego, zaburzającego wcześniejsze funkcjonowanie, elementu. Tym elementem mogą być różne sytuacje, np. pogorszenie relacji z rówieśnikami, trudne sytuacje w domu rodzinnym (np. popsute relacje między rodzicami), używanie przez syna środków psychoaktywnych, uzależnienie od komputera (które z kolei może być wywołane jeszcze innymi czynnikami), itp., itd. Można wysnuwać różne na ten temat mniej lub bardziej trafne hipotezy, jednak najprościej porozmawiać z synem i podzielić się z nim niepokojem dotyczącym jego funkcjonowania. Przebieg takiej rozmowy może być jednak różny, bo uzależniony od jakości Pani relacji z synem i jego zaufania do Pani. W przypadku trudności, sugerowałbym kontakt z psychologiem bądź grupą wsparcia dla rodziców dziećmi z problemami.
Pozdrawiam.

Witam,
pisze pani, że syn spędza dużo czasu przed komputerem. Jest to najbardziej popularny i łatwo dostępny "gadżet". Młodzież w każdej wolnej chwili korzysta z komputera, ponieważ tam spotyka innych a nie koniecznie musi wychodzić przy tym z domu. Jest to łatwe , tak jak napisałam wcześniej.
Poza tym może to być u niego w tym okresie życia bunt (jeśli nie dba o siebie, tak jak pani pisze), a może przeżył jakąś nieszczęśliwą miłość, jakieś odrzucenie. Proponowałabym szczerą rozmowę z synem, a jeśli to nie da rezultatu proszę zgłosić się do PZP, gdzie zbada go specjalista.
Pozdrawiam

Mgr Beata Szymik Psycholog, Zabrze

Nie sposób powiedzieć co dzieje się z syem na podstawie tylko opoisu objawów. Mogą one być wynikiem zaburzeń, uzależnienia lub buntu nastoletniego. Może pan zacząć od szczerej rozmowy z synem, od pytania czy coś się dzieje, czy można mu jakoś pomóc. W takiej rozmowie należy się powstrzymać od osądzania, obwiniani czy moralizatorstwa. Jeśli syn bedzie chciał może pan zaproponowac mu pomoc specjalisty. Często zdecydowanie łatwiej porozmawiać z kimś obcyn, niezwiązanym niż ze swoimi bliskimi.