Witam serdecznie,
Proszę postarać się ustalić zasady dotyczące korzystania z komputera i konsekwentnie je przestrzegać. Na przykład niech syn na możliwość używania komputera przez dwie godziny dziennie, ale tylko pod warunkiem, że wcześniej wypełni swoje obowiązki. Jeśli złamie zasadę, musi ponieść konsekwencje - brak komputera. Wiem, że za pewne takie zmiany wzbudzą bunt w Pani synu, jednak powinna być Pani stanowcza.
Proszę się również zastanowić nad wizytą z synem u psychologa - możliwe, że jego problem z nieśmiałością powoduje ucieczkę w świat wirtualny.
Pozdrawiam
Dzień dobry!
Korzystanie z komputera jest przywilejem, nagrodą i jedynie jednym z elementów dnia. Nie musi Pani ani całkowicie odbierać komputera synowi, ani pozwalać mu na pełną swobodę korzystania. Jeśli istnieje podejrzenie np. uzależnienia od gier lub niebezpiecznych kontaktów, komputer powinien stać w domu we wspólnej przestrzeni (a nie pokoju syna) i czas korzystania powinien być kontrolowany. Gry zawsze posiadają również informację o granicy wieku dziecka, które może z niej korzystać.
Z pewnością warto urozmaicić wolny czas syna w taki sposób, aby łatwiej było mu poradzić sobie z "tęsknotą" za komputerem. Mogą to być zajęcia zorganizowane, dostosowane do jego zalet i umiejętności, poszukiwanie nowych hobby, ale też nauka nawiązywania relacji, spotkania. Na pewno warto też, abyście spróbowali więcej czasu spędzać na rodzinnych rozrywkach - np. wykonywać domowe obowiązki w miłej, lekkiej atmosferze.
Pozdrawiam!
Wychowywanie 14 latka jest zawsze bardzo trudne. Jednak o tym, że dziecka będzie kiedyś w trudnym wieku należy myśleć dużo wcześniej i budować relację już od początku jego życia, aby nie dopuścić do zerwania lub choćby utrudnienia w relacji z nastolatkiem. Jeśli nie ma dobrej relacji z rodzicami często dochodzi u młodego człowieka do ucieczki w relację łatwiejszą i dającą mu przynajmniej pozory bliskości. Tak mogło być u Pani syna. Powinna Pani mimo trudności i w miarę bez złości próbować porozumieć się z synem w sprawie ograniczenia przebywania w świecie wirtualnym na rzecz realnej nauki i kontaktów z rówieśnikami. Może też Pani zwrócić się o pomoc do innego dorosłego, który dla chłopca jest autorytetem i będzie mógł na niego wpłynąć. Może Pani się zwrócić do psychologa lub pedagoga szkolnego. Może to być też Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Waszej okolicy.
Pozdrawiam i Życzę powodzenia i cierpliwości
Agata Dusza
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Uzależnienie od komputera u 18-latka – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Uzależnienie od gier u 16-latka – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Nerwowość i uzależnienie od komputera u 13-latka – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Aciprex a uzależnienie od komputera – odpowiada Mgr Jakub Bieniecki
- Ośrodki zajmujące się leczeniem uzależnienia od komputera – odpowiada mgr Patryk Goleń
- Jak pomóc synowi w uzależnieniu od hazardu? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Jak pomóc osobie uzależnionej od komputera? – odpowiada Dr Mieczysław Bakun
- Uzależnienie od komputera i silne bóle głowy – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Jak zwalczyć uzależnienie od komputera? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Uzależnienie od gier komputerowych u syna – odpowiada Mgr Magdalena Brudzyńska
artykuły
Uzależnienie od komputera - objawy, leczenie
Wraz z szybkim rozwojem nowoczesnych technologii u
Jedna rozmowa zmieniła życie tego lekarza. Staruszka doprowadziła go do łez
37-letni Marco Deplano, urolog, opublikował na Fac
Rodzice myśleli, że gra na komputerze. 13-latka nie udało się uratować
Nic nie wskazywało, że może dojść do tragedii. 13-