Boję się rozmawiać - jak sobie pomóc?

Witam, od roku mam spory problem ze sobą, mianowicie nie mam pojęcia co się ze mną dzieje. Rok temu przed maturą zaczęłam się okropnie denerwować a fakt, że będę osoba pełnoletnią te nerwy pogłębił. Czułam się wtedy okropnie, wydawało mi się, że wszyscy się ze mnie śmieją a ja sama jestem dziwna. Później objawy te częściowo zniknęły, niestety nadeszły inne, zaczęłam czytać dużo o zaburzeniach psychicznych i strasznie się przestraszyłam, bo wiele zaburzeń wskazywało moją osobowość. Najbardziej zmartwiło mnie to, że mogę mieć osobowość typu Borderline albo też narcystyczną i przez to też do tej pory analizuje swoje zachowanie, często muszę skomentować co jest dziwne a co nie. Czytałam też dużo o fobii społecznej i uważam, że też mogę na to cierpieć, ponieważ mam teraz problemy z podtrzymaniem rozmowy, podczas której tez się kontroluję i w zamian skupiać się na rozmowie to okropnie się denerwuje, jestem rozkojarzona. Podobnie też jest z wyjściem do miasta, sama okropnie się bojż, że ktoś mi coś powie a ja nie będę mogla odpowiedzieć, bo tak będę się wstydziła. Wszystko to mnie przytłacza, boję się, że przeze mnie, swoją marną komunikację sobie nie dam w życiu rady, czuję się gorsza od innych. Chciałabym być taka jak byłam młodsza, gdy wszystko miałam gdzieś i nie przejmowałam się życiem. Teraz jestem smutna, często myślę o śmierci, chociaż zdarzają się dni, gdy jest dobrze. Proszę o pomoc bo czuje się okropnie . Nie chce mi się nic robić, wychodzić do znajomych. A muszę się przygotować na poprawkę Matury;( Chcę też powiedzieć, że korzystałam z usług pani psycholog. Ale pewnego razu, gdy przyszłam na omówiona wizytę ta zapomniała o mnie. Chcę się zapisać też do psychiatry, niestety jest teraz na urlopie. Moje miasto jest małe, przez co nie mam dużego wyboru lekarzy. Wątpię, żeby byli w moim mieście psychoterapeuci;( Proszę o pomoc!

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Wkraczanie w dorosłość to czas bardzo trudny dla młodego człowieka. Z jednej strony jawi się jako czas wolności i korzystania z pełni praw, z drugiej jest to czas podejmowania poważnych decyzji i brania na siebie odpowiedzialności za własne czyny. W takich momentach zwykle pojawia się lęk. Pani opis wskazuje na poczucie lęku i trudności w dostosowaniu się do nowej sytuacji. Warto zgłosić się do psychiatry i być pod stałą opieką psychologa. W ten sposób dowie się Pani, co Pani dolega i jak może Pani sobie pomóc. Na podstawie opisu sądzę, że mogą to być zaburzenia lękowe, które można "wyleczyć" za pomocą pracy z psychologiem lub psychoterapeutą. Jednak do pełnej diagnozy niezbędna jest bezpośrednia konsultacja ze specjalistą. Warto, żeby poszukała Pani u siebie psychoterapeuty i rozpoczęła psychoterapię. Może Pani zrobić to samodzielnie, lub np. skorzystać z pomocy telefonu dla osób w kryzysie emocjonalnym 116123 (mają własną bazę informacji na temat miejsc, gdzie dostępna jest w kraju bezpłatna pomoc psychologiczna, psychoterapeutyczna, itp.) Korzystając z telefonów zaufania ma Pani także możliwość uzyskania wsparcia wtedy, kiedy go Pani najbardziej potrzebuje. Jest to także forma pomocy pozwalająca zmniejszać napięcie wywołane lękiem, np. kiedy mocno się Pani czegoś obawia i czuje się zaniepokojona, może Pani dzwonić do takiego telefonu i rozmawiać o tym, co aktualnie się z Panią dzieje. Takie rozmowy pozwalają nie tylko rozładować napięcie, ale też szukać nowych możliwości rozwiązywania trudnych sytuacji. Może Pani odzyskać swoją dawną pewność siebie. Jednak nad tym będzie Pani musiała popracować i porozwiązywać obecne problemy. Pomoc specjalistów oraz wsparcie bliskich osób, do których warto się teraz zwrócić o pomoc, mogą pozwolić Pani odzyskać równowagę psychiczną i pewność siebie.

Pozdrawiam