Ból brzucha i uciążliwe wzdęcia

Dzień dobry! Od kilku dni czułam taki lekki dyskomfort po lewej stronie brzucha, mam cały czas wzdęcia. Wczoraj troszkę bardziej mnie bolało i poszłam do lekarza, przepisał mi lek Tribux, który mam zażywać 3x dziennie przed posiłkiem. Zażywam również rano nolpaze, ale jak zjem to czuję ten lekki ból w lewej stronie. Nie wiem dlaczego ciągle towarzyszą mi wzdęcia jest to męczące. W poniedziałek idę zrobić sobie podstawowe badania. Proszę o jakąś odpowiedź, podpowiedź, bo się denerwuję tym bólem i wzdęciami. Dziękuję.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Przyczyn bólów brzucha i wzdęć jest bardzo wiele, jednak jeśli stolce są prawidłowe (nie są smoliste, nie ma domieszki krwi, dużej ilości śluzu), nie było w krótkim czasie dużej utraty masy ciała, nie czuje Pani dużego osłabienia, apetyt jest w miarę normalny, ponadto jeśli w podstawowych badaniach jak morfologia krwi, OB, CRP nie wykryje się znaczących nieprawidłowości, dolegliwościom nie towarzyszą jakieś stany podgorączkowe mogące sugerować infekcję, to zwykle nie ma powodu do niepokoju. W takich przypadkach przyczyną bólu i wzdęć są zwykle różnego rodzaju zaburzenia pracy jelit, wynikające z nieprawidłowej diety (zbyt mało błonnika w postaci warzyw i owoców, produktów z ziarnami zbóż, z kolei zbyt duża ilość produktów mięsnych), czasem także problemy z jelitami wynikają z braku wysiłku fizycznego (spacery, bieganie), który jest niezbędny dla prawidłowej perystaltyki. Zastosowany lek Tribux jest właściwy w takich przypadkach, gdyż reguluje motorykę jelit, jednak warunkiem działania jest jego regularne stosowanie przez dłuższy czas. Ponadto można spróbować stosować probiotyki w postaci tabletek lub po prostu pić kefiry, co uzupełni florę jelitową i też będzie miało pozytywny wpływ na trawienie. Pozdrawiam