Zaburzenia czynnościowe pracy jelit i częste wzdęcia

Witam! Od około roku zaczęły się u mnie problemy z jelitami. Bóle po bokach, skurcze, mdłości, wzdęcia, zawroty głowy. Zaczęłam się diagnozować: gastroskopia, kolonoskopia, USG, rentgen, badania krwi, moczu, badania kału na pasożyty, lamblie itp. Wszystkie wyniki podobno książkowe. Ginekologicznie też wszystko dobrze. Od ok. 4 miesięcy większość dolegliwości ustąpiła, pozostały jednak bardzo uciążliwe wzdęcia (od rana do samego wieczora) i zaparcia. Wzdęcia mam każdego dnia tylko w różnym stopniu. Odżywiam się zdrowo, staram się utrzymywać lekkostrawną dietę, ale rzadko jem ciepłe posiłki, więc to raczej lekkostrawne śniadania o każdej porze dnia. Cierpiałam też na bulimię, przez ok. 3 lata. Staram się nie żyć w stresie, chociaż faktycznie początek wystąpienia objawów zbiegł się w czasie z kilkoma stresującymi wydarzeniami. Teraz już jest bardzo dobrze, ale dolegliwości są nadal. Leki przeciw wzdęciom na mnie nie działają... :( Muszę też dodać, że bardzo często picie dużej ilości napoi czy herbat nawet ziołowych źle na mnie wpływa, gazowanych nie pijam wcale. Uczęszczam na jogę, ale nie prowadzę niestety raczej aktywnego trybu życia. Kiedyś ćwiczyłam sporo, ale miałam wrażenie, że wzdęcia się pogarszają. Jak mogę sobie pomóc?

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Z opisu wynikałoby, że cierpi Pani na zaburzenia czynnościowe pracy jelit, tak zwany zespół jelita drażliwego. Być może po tych wszystkich badaniach ktoś powiedział już Pani o takim rozpoznaniu. W leczeniu zwykle zaleca się stosowanie leków regulujących motorykę przewodu pokarmowego, są to różne preparaty zawierające trimebutynę, mebewerynę. Zwykle ich zażywanie przez dłuższy czas przynosi poprawę. Ponadto tak jak Pani napisała ważna jest odpowiednia dieta. I nie chodzi tylko o lekkostrawność. Przede wszystkim należy jadać regularnie, małymi porcjami, a częściej. W przypadku zaparć i wzdęć brzucha ważne jest także wyeliminowanie potraw wzdymających i zapierających z diety (może Pani poczytać o tym jakie produkty mają takie działanie, jakich należy unikać). Należy spożywać dużo warzyw i owoców, produktów zbożowych, gdyż zawierają one sporo błonnika co pomaga dobrze oczyszczać jelita. Są też produkty, które rozluźniają stolec, na przykład same śliwki, czy kompot ze śliwek (również wiele innych, o tym także warto poczytać artykuły). Ponadto ważne jest uzupełnianie naturalnej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego i to najlepiej w postaci naturalnej jak kefiry, jogurty naturalne. Taka dieta plus regularna, niekoniecznie bardzo intensywna aktywność fizyczna, zwłaszcza jeśli ma Pani siedzącą pracę z pewnością po jakimś czasie stosowania przyniesie poprawę. Dodatkowo jeśli nie stosuje Pani leków, o których pisałam to warto poprosić lekarza rodzinnego o ich zapisanie. Pozdrawiam!