Witam!

Zaburzenia pracy jelit należą do najczęstszych powikłań anoreksji. W celu zmniejszenia dolegliwości zaleca się przede wszystkim: spożywanie posiłków w regularnych odstępach czasu, w formie 5- 6 posiłków (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja). Posiłki powinny być zróżnicowane i lekkostrawne, zaleca się duszenie i gotowanie potraw.

Surowe warzywa i owoce zazwyczaj są źle tolerowane i mogą przyczyniać się do wzdęć, wtedy najlepiej  je ugotować. Na początku diety należy również unikać pełnoziarnistego pieczywa, można je wprowadzić w następnym etapie. Mleko może być powodem problemów trawiennych. Należy raczej spożywać produkty takie, jak jogurt naturalny i twarożek, które są łatwiej przyswajalne.

Najlepiej rozpocząć dietę od pokarmów lekkostrawnych, jak ryż, gotowane warzywa i drób.

Zaparcia mogą się pojawić również wtedy, gdy przyjmowanego pokarmu jest zbyt mało (mimo, że zjadasz więcej niż w okresie głodzenia) oraz zbyt mała jest ilość wypijanych płynów.

Inna przyczyna to np. odstawienie leków przeczyszczających po ich wcześniejszym nadużywaniu lub stosowanie leków spowalniających perystaltykę jelit - należą do nich np. niektóre leki przeciwdepresyjne. Zaparcia mogą powodować niektóre preparaty dostępne bez recepty, np. zobojętniające kwas żołądkowy, stosowane przy zgadze.

Niektórzy zalecają stosowanie łagodnych środków ułatwiających wypróżnianie, jak np. napar z nasion siemienia lnianego.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w walce z chorobą.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty