Dzień dobry!
Zaraz po zabiegu przez kilka godzin należy stosować dietę płynną, ale nie długo, gdyż jest ona uboga w składniki odżywcze. Podstawą takiej diety jest woda przegotowana i niegazowana, napar rumianku lub mięty, herbata z cukrem lub bez niego (pod warunkiem, że nie występują nudności i wymioty).
Jeżeli nie ma przeciwskazań ze strony lekarzy to należy jak najszybciej przejść na dietę półpłynną. Ta z kolei opiera się głównie na kaszkach w postaci rzadkich kleików można je urozmaicić o masło czy gotowanego żółtko), jeżeli dziecko ma ochotę na pieczywo to najlepiej jest je rozmoczyć w herbacie lub mleku. W menu mogą się rzadkie kisiele i budynie, sery aby były mniej inwazyjne powinno się zmiksować z mlekiem lub jogurtem naturalnym. Zupy są dobrym posiłkiem, aby były bardziej treściwe proszę zmiksować jaja, mięsko i ziemniaki. Doskonale w diecie sprawdzają się warzywa oraz owoce w postaci soków i przecierów.
Wraz zanikaniem bólu u dziecka, brakiem przeciwwskazań ze strony układu pokarmowego i dobrym apetytem można zastosować dietę papkowatą, w której zwiększa się zawartości energii i białka. Różnica między dietą półpłynną a tą to przede wszystkim konsystencją pokarmów. Obserwując dziecko można powoli wrócić do sposobu żywienia sprzed operacji, zwracając jednak cały czas uwagę na dostarczanie odpowiednio zbilansowanej diety oraz zmienioną konsystencje posiłków.
Niewskazane są produkty smażone, zawierające dużą ilość tłuszczu oraz powodujące wzdęcia (cebula, czosnek, papryka, ogórki, kapusta). Ograniczyć do minimum: dosalanie posiłków, posiłki zawierające produkty o kwaśnym, ostrym i bardzo słonym smaku, owoce cytrusowe, kiszone ogórki i kapusta, pomidory, przyprawy (m.in. pieprz, papryka), słone wędliny i konserw, również rybnych.
Ostatnia wskazówka dotyczy temperatury podawanych posiłków. Posiłki schłodzone np. w postaci koktajli mlecznych spowodują obkurczenie naczyń krwionośnych, co się wiąże ze zmniejszenie bólu przy przełykaniu. Posiłki powinny mieć temperaturę otoczenia, gdyż wyższa temperatura podrażnia miejsce po zabiegu.
Życzę szybkiego powrotu do zdrowia!
Witam,
usunięcie migdałków jest bardzo nieprzyjemnym zabiegiem, ze względu na fakt, iż po mamy mocno obrzęknięty układ pokarmowy. Taki ból może trwać nawet do kilku tygodni. W tym czasie zalecane jest spożywanie zimnych posiłków i napojów a nawet lodów aby jak najszybciej zmniejszyć obrzęk gardła. Pod żadnym pozorem nie wolno podawać ciepłych/gorących posiłków i napojów.
Sylwia Beyer-Wygońska
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dieta po usunięciu migdałków – odpowiada Dietetyk kliniczny Eliza Gosławska
- Co można jeść po usunięciu migdałków? – odpowiada Dietetyk kliniczny Eliza Gosławska
- Dieta po wycięciu migdałków u dorosłej osoby – odpowiada Mgr Adrian Kowalewski
- Złamanie żuchwy a dieta płynna – odpowiada Mgr Aleksandra Józwik
- Co jeść i pić 2 doby po operacji tarczycy? – odpowiada Renata GrzechociĹska
- Dieta 10-miesięcznego dziecka – odpowiada Mgr Natalia Mogiłko
- Jak pomóc osobie z trudnościami z połykaniem? – odpowiada Mgr inż. Paulina Roziewska
- Jaka dieta po zabiegu achalazji przełyku? – odpowiada Katarzyna Podrażka-Kurcewicz
- Dieta na refluks, Helicobacter i ostre zapalenie żołądka – odpowiada Roma Wojtewicz
- Jaka dieta przy leczeniu Helicobacter pyroli? – odpowiada Mgr Beata Bondyra