BÓLE PODBRZUSZA - CO ZROBIĆ Z ŻYLAKAMI W PRZYMACICZU?

DZIEŃ DOBRY! MAM 26 LAT I OD 4 MIESIĘCY BÓLE W PODBRZUSZU PO LEWEJ STRONIE. LEKARZ STWIERDZIŁ U MNIE ZROSTY PO LEWEJ STRONIE (2 LATA TEMU MIAŁAM CESARSKIE CIĘCIE), PONADTO BADANIE USG TV WYKAZAŁO : ''Trzon macicy niejednorodnej echogenności o wymiarach 36x33x36 mm. Endometrium 6 mm. Jajnik prawy 27x18 mm, jajnik lewy 24x15 mm. W przymaciczu lewym żylakowato poszerzone naczynia.'' LEKARZ STWIERDZIŁ TYLKO, ŻE ''taka już Pani natura'', JEDNAK CO MAM Z TYM ZROBIĆ? BÓL PRZESZKADZA MI W CODZIENNYCH CZYNNOŚCIACH. PROSZĘ O POMOC ;-(

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Opisywane dolegliwości są najpewniej spowodowane zrostami otrzewnej. Mało prawdopodobne by były związane z opisywanymi żylakowatymi poszerzeniami naczyń przymacicza.

Niestety, ale możliwości leczenia bólu spowodowanego zrostami pooperacyjnymi są znacznie ograniczone. Oprócz leczenia objawowego w postaci środków przeciwbólowych tylko w skrajnych przypadkach (bardzo nasilonych dolegliwości bólowych, bez żadnej poprawy) stosuje się laparoskopowe uwalnianie zrostów. Jednak jest to metoda po pierwsze inwazyjna, po drugie dająca nie zawsze zadowalające efekty, co jest spowodowane odnawianiem się zrostów, czasem w większej ilości. Tendencja do zrostów jest cechą osobniczą. U większości kobiet tego typu dolegliwości bólowe związane ze zrostami otrzewnej na szczęście po różnym czasie mijają całkowicie. Innym poważniejszym problemem są możliwe zaburzenia płodności, związane ze zwężeniem jajowodów uwięzionych w zrosty.

Proponowałabym zgłosić się powtórnie do swojego ginekologa, porozmawiać z nim, przedstawiając bardzo dokładnie swój problem i jego wagę. Ważne by w czasie tej rozmowy przeanalizowali Państwo wszystkie drogi dalszego postępowania.

Proszę być dobrej myśli.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.