Brak chęci do kontaktu z innymi ludźmi oraz problemy ze snem przy depresji

Mam 22 lata, od ponad roku choruję na depresję. Przyjmuję mianserynę i zolpidem, zrezygnowałem z wenlafaksyny, bo źle się po niej czułem. Mimo psychoterapii i farmakoterapii wydaje mi się, że nic nie ulega poprawie, wręcz przeciwnie; jest coraz gorzej; nie sypiam dobrze, nic mi nie wychodzi, nastrój mam fatalny, zupełnie nie odzywam się do ludzi, a ostatnimi tygodniami jestem bardzo drażliwy w stosunku do każdego. Straciłem zaufanie i chęci do mojej terapii. Od przynajmniej 2 lat mam pewne myśli i dopiero niedawno zaczęły mnie niepokoić, wiem, że to głupie, ale wydaje mi się, że nieznane mi osoby obserwują mnie, obgadują mnie, śmieją się ze mnie, słyszą muzykę, której słucham. Do tego usuwam SMS-y z mojego telefonu, bojąc się, że ktoś może je przeczytać itp., itd. Mam też manie prześladowcze. Nie wiem, czy porozmawiać o tym z moim psychiatrą. Boję się, że może to być schizofrenia. Wstydzę się o tym porozmawiać z moim psychologiem i psychiatrą, czy ktoś byłby mi w stanie udzielić rady i stwierdzić, czego to mogą być objawy? Z góry bardzo dziękuję...

Witam!

Nachodzące Pana myśli mogą mieć bardzo duże znaczenie w przebiegu choroby i prawidłowej diagnozie. Na pytanie co Panu dolega może odpowiedzieć tylko lekarz psychiatra. Psychiatra jest najbardziej kompetentną osobą i warto z nim omówić opisane przez Pana objawy. Może to pozwolić na lepsze dopasowanie terapii zarówno farmakologicznej, jak i farmakologicznej, do Pana potrzeb. Może się okazać, że po zapoznaniu się z dodatkowymi problemami, lekarz lepiej dopasuje leki, co wpłynie znacząco na Pana komfort psychiczny i poprawę stanu życia. Warto opowiadać na spotkaniach z psychiatrą i psychologiem o wszystkich nurtujących kwestiach, gdyż są to ludzie, którzy chcą Panu pomóc. Im więcej przekaże im Pan informacji na temat swojego stanu psychicznego, tym lepiej będą mogli dopasować metody leczenia do Pana indywidualnych potrzeb.

Pozdrawiam