Brak chęci podjęcia pracy przez 38-letniego syna

Dzień dobry. Jestem matką 38 letniego syna, problem powstał w szkole średniej z powodu trądziku, wcale nie był taki straszny,ale dla niego był to koniec świata. Potem zaczynał studia trzy razy i jak miał gorszą buzię to przerywał, nie szedł na zajęcia i nie ukończył żadnych,trwało to latami,Nie pracuje,wiecznie siedzi przed komputerem, w sumie wszystko potrafi zrobić w domu. Nie ma żadnych nałogów,dlaczego nie chce podjąć pracy.Skończył technikum gastronomiczne. Były prośby i grożby,że ma podjąć pracę,bez skutku. Obecnie, jak ja o pracy to się w ogóle nie odzywa. Jak mam do niego dotrzeć, aby podjął jakąkolwiek pracę. Jest nerwowy, ta sytuacja przerasta nas wszystkich.Nigdy nie było problemu w wieku szkolnym,dobrze się uczył. Co ja mam robić? Zrozpaczona matka /

Dzień dobry!

Problem trwa bardzo długo (niemal 20 lat dorosłości syna) i wielokrotnie został przez syna zaniedbywany (tzw. wyuczona bezradność). Jednocześnie Pani, utrzymując go do dziś, niejako akceptowała i wspierała taki wybór życiowej drogi. Stąd wychodzenie z problemu może być trudne, długotrwałe, wymagać złożonej pracy wszystkich stron.

Zachęcam do wizyty np. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Centrum Interwencji Kryzysowej czy Poradni Zdrowia Psychicznego i udziału psychologa w procesie usamodzielniania się i terapii syna.

Pozdrawiam!