Brak efektów ćwiczeń i diety odchudzającej u 21-latki

Witam, mam 21 lat, 170cm wzrostu i obecnie 62kg wagi. Wiem, że to prawidłowy wynik, ale mimo wszystko zależy mi na schudnięciu kilku kilogramów. Staram się ruszać przynajmniej 5x w tygodniu (ćwiczenia modelujące sylwetkę, jazda na rowerze), stosuję dietę (1300-1500 kcal, zależy jak wyjdzie), a mimo to nie mogę schudnąć. Gdzie tkwi problem? Proszę o radę.

Czy przypadkiem nie przykłada Pani zbyt dużej wagi do procesu chudnięcia? Ćwiczenia 5 razy w tygodniu, skrupulatne liczenie kalorii w diecie oraz chęć zrzucenia wagi pomimo tego, iż jest ona prawidłowa mogą stanowić czerwone światło. Proszę się zastanowić co stoi za Pani potrzebą chudnięcia - czy aprobata ze strony innych, czy złe samopoczucie, czy perfekcjonizm, czy inne sprawy? Uczulam, iż łatwo przekroczyć cienką linię zdrowej i prawidłowej wagi (którą Pani ma obecnie) a zaburzeniem odżywiania. Pozdrawiam.

Z Pani opisu wynika, że dąży Pani do osiągnięcia coraz to mniejszej wagi ciała. Pytaniem jest czy jest to kwestią kolejnych tylko kilku kilogramów, czy nieprzerwanej chęci chudnięcia. Jest to moment, w którym powinna Pani się zastanowić czy rzeczywiście jest to konieczne. Pamiętajmy, że masa ciała, to nie tylko tkanka tłuszczowa, to także m.in. tkanka mięśniowa, kości oraz woda. Przy tak częstym wysiłku fizycznym podaż 1500 kcal jest zdecydowanie za niska. Po osiągnięciu prawidłowej wagi należy podnosić powoli kaloryczność diety aż do uzyskania takiej, która w pełni pokrywa potrzeby organizmu. Zbyt mała ilość kalorii może skutkować zupełnie odwrotnym efektem, a mianowicie magazynowaniem energii przez organizm, najczęściej w postaci tkanki tłuszczowej. Na obecną chwilą radzilibyśmy skupić się na modelowaniu sylwetki za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń oraz rozszerzać dietę, zachowując przy tym zgodność z zasadami zdrowego odżywiania. Jeżeli chudnięcie stanie się dla Pani obsesyjne zachęcamy do konsultacji z doświadczonym specjalistą od zaburzeń odżywiania bądź dietetykiem, który wesprze Panią psychicznie.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444