Brak miesiączki po przebyciu diety 1200 kcal

Mam 21 lat, 170cm i 61kg. Przez 80 dni byłam na diecie 1200kcal, od miesiąca jem już normalnie, nie liczę kcal i nie tyję. Pojawił się jednak jeden problem, od momentu zakończenia diety nie mam okresu, to juz 35 dni spóźnienia. Co mam robić? Czy jest sens udania się do ginekologa? Czy to normalne i czy jest szansa, że okres niedługo sam wróci?

Witam serdecznie,

tkanka tłuszczowa pełni również funkcję hormonalną, zbyt szybka i w krótkim czasie utrata tkanki tłuszczowej w organizmie powoduje zaburzenia pracy jajników. Dlatego często przy niskokalorycznych i nieprawidłowo zbilansowanych dietach efektem jest brak miesiączki. Proponuję udać się do kompetentnego dietetyka, który ułoży odpowiednią dietę, aby nie było równocześnie efektu jo-jo. Tkanka tłuszczowa musi powrócić do swojej normy co nie oznacza powrotu do wagi wyjściowej. Z doświadczenia wiem, ze należy uzbroić się w cierpliwość. U ginekologa warto się skontrolować.

pozdrawiam !
Agnieszka Pierwoła

Witam serdecznie,

układ hormonalny jest bardzo wrażliwy na zmiany. Dieta i utrata tkanki tłuszczowej jest dużą ingerencją w nasz organizm. Bardzo często tak sie zdarza że po diecie występują nieregularne miesiączki ale z czasem wszystko sie normuje. Nie ukrywam że dieta była dość niskokaloryczne ale myślę że należy jeszcze trochę poczekać na okres. Jeżeli nadal nie będzie miesiączki proszę udać się do ginekologa. Proszę się także zastanowić czy jest możliwe że mogłaby Pani być w ciąży.
W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk